Czym się kierować wybierając stuptuty?

0
757

Czym tak naprawdę są stuptuty? Są to ochraniacze zakładane na buty i nogawki spodni, chroniące przed przedostawaniem się do butów wody, kamieni i wszelkich zabrudzeń. Ich nazwa pochodzi z francuskiego „stop tout” co oznacza „zatrzymać wszystko”. Choć wydają się niepozorne, to odgrywają znaczną rolę w sportach wymagających pokonywania wielu kilometrów na nogach w różnych warunkach. Wśród stuptutów możemy znaleźć różne jakościowo egzemplarze, dlatego dobrze jest wiedzieć czym się kierować przy ich wyborze.

Ważne jest, aby wybrać stuptuty w sklepie Napieraj.pl, które nie wpuszczają wody do środka, ale ją wypuszczają, innymi słowy „oddychają”. Takie funkcje spełniają wyroby z wysokiej jakości włókien syntetycznych, przeznaczonych dla sportowców. W tym wypadku sprawdzą się produkty z tzw. membraną. Dodatkowo muszą one być lekkie i z odpowiednimi mocowaniami, aby nie utrudniały uprawiania sportu. Stuptuty różnią się też wysokością. W tym wypadku wybór zależy od indywidualnych preferencji, natomiast te wyższe poleca się przy wędrówkach w śniegu lub błocie, które może pryskać.

Czy warto używać stuptutów?

Jeżeli jesteś sportowcem, który wybiera miejskie ścieżki i nie przepadasz za treningami w trudnych warunkach atmosferycznych to stuptuty nie muszą być wysoko na liście twoich priorytetów. Przeznaczeniem stuptutów jest chronienie użytkownika przed niechcianymi ciałami obcymi, substancjami w butach i pod ubraniem co zapewnia komfort oraz zapobiega chorobom. Dlatego jeżeli zdarza ci się wybierać na trasę treningu górskie szlaki, błotniste ścieżki, biegi w deszczu itp. to stuptuty powinny być ważnym elementem twojej sportowej garderoby. Choć nie są bardzo popularne to każdy użytkownik odczuwa różnicę po rozpoczęciu przygody ze stuptutami, a najwięksi miłośnicy nie wyobrażają sobie bez nich aktywności.

Czy stuptutów używają tylko himalaiści?

Przyjęło się, że stuptuty są użytkowane głównie przez amatorów wędrówek w ekstremalnych warunkach. Wyprawy na ciężkie do zdobycia szczyty czy długie wędrówki po nieprzetartych szlakach to pierwsze skojarzenia kiedy mówi się o przeznaczeniu stuptutów. Nic bardziej mylnego. Fakt, na takie ekskursje stuptuty są niezbędne, jednak te niepozorne ochraniacze mają o wiele szersze zastosowanie. Przede wszystkim poleca się je również dla biegaczy, dla których wykonywane są odpowiednie wersje stuptutów. Tak samo przydadzą się miłośnikom nordic walkingu lub wszystkim amatorom dłuższych wędrówek ceniących sobie komfort cieszenia się treningiem bez zakłóceń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ