Kiedy pronacja i spinacja stają się problemem?

0
897
Pronacja i supinacja to rotacja stopy względem własnej osi
fot. Pixabay.com

Pronacja i supinacja to naturalna rotacja stopy w stosunku do jej osi. Występują u każdego z nas i nie powodują przykrych konsekwencji. Zdarza się jednak czasami, że ktoś z tego powodu odczuwa ból i dyskomfort podczas chodzenia. Czym więc są pronacja i supinacja? Kiedy powodują problemy? Jak im zapobiegać?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/pronacja-i-supinacja-kiedy-zaczyna-byc-problemem/

Czym są pronacja i supinacja?

Pronacja to nic innego jak wewnętrzne przemieszczanie się stopy w trakcie ruchu. Optymalizuje ruch i amortyzuje stopę w kontakcie z podłożem. Są osoby, które wywierają podczas chodzenia czy biegania większy nacisk na wewnętrzną stronę stopy. Można to zauważyć po tym, w którym miejscu jest bardziej wytarta podeszwa buta. Mówimy wówczas o nadmiernym pronowaniu. Stan ten z naturalnego zmienia się w patologiczny, gdy ktoś zaczyna odczuwać dyskomfort lub ból z tego powodu.

Supinacja z kolei to rotacja zewnętrzna stopy w trakcie przemieszczania się. Występuje zawsze w towarzystwie pronacji, te dwie czynności są więc ze sobą nierozłączne. Jeśli jednej z nich brakuje, mówimy o patologicznej i szkodliwej dla zdrowia zmianie. Tu z kolej jej występowanie można stwierdzić, jeśli bardziej wycieramy zewnętrzną część podeszwy obuwia. Charakterystyczne również w jej przypadku jest nadmierne wysklepienie stopy.

Choć zarówno pronacja, jak i supinacja są zjawiskami zupełnie naturalnymi i niezbędnymi do prawidłowego przemieszczania się stopy, ich nadmiar lub zupełny brak mogą prowadzić do poważnych kontuzji, bólu i schorzeń w całym układzie kostno-mięśniowym. W konsekwencji może dochodzić do skręceń w stawie skokowym, zapalenia ścięgna Achillesa, bólu piszczeli czy łydek. Prawidłowość supinacji i pronacji ocenić może jedynie specjalista – lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta.

Jak zapobiegać nieprawidłowej pronacji i supinacji?

Jeśli specjalista potwierdzi, że nasz dyskomfort lub ból w układzie kostno-stawowym wynika z pronacji lub supinacji, przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe. Nadmierna pronacja lub supinacja bardzo często wynikają z nieprawidłowej masy ciała, nadwagi i otyłości, a te skutecznie zwalczyć pomoże jedynie prawidłowa dieta.

Ponadto stosować można również wkładki korygujące lub specjalne obuwie, dostosowane do tego, jak rotuje nasza stopa. Można to sprawdzić podczas zakupów na specjalnych sprzętach, które sprawdzą pracę stóp. Wówczas dobierane jest odpowiednie obuwie.

Warto również popracować nad techniką biegu lub chodu oraz rozwojem tych partii mięśniowych, które odpowiedzialne są za stabilne stawianie kroków.

Zobacz też: http://www.fabrykafigury.pl/nordic-walking-moda-na-spacery-z-kijkami/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ