Kompresjoterapia to jedna z metod profilaktyki oraz leczenia żylaków nóg. W skrócie ujmując – terapia polega na noszeniu elastycznych materiałów w postaci skarpetek, rajstop, podkolanówek lub pończoch, które wspomagają pracę żył oraz krążenie krwi w nogach.
Produkty kompresyjne mają różny stopień nacisku, ponieważ każda część ciała ma inne wymagania pod tym względem. Najsilniejszy ucisk jest stosowany na stopach i ulega osłabieniu w kierunku pachwiny. Taki sposób wspomaga odpływ krwi do serca, a jednocześnie powoduje napływ krwi utlenionej do kończyn. Rezultat – krew nie zalega w żyłach, chłonka nie gromadzi się w tkankach, obrzęki ustępują, a wraz z nim charakterystyczne uczucie ciężkich i bolesnych nóg. Najczęściej stosowanym produktem są skarpety kompresyjne. Szczególną popularność zyskały wśród sportowców, zwłaszcza triatlonistów, których nogi są narażone na duże obciążenia o różnym nasileniu.
Skarpety a sport
Do niedawna skarpety kompresyjne były noszone głównie przez diabetyków lub osoby związane z lotnictwem. Z biegiem czasu zdobyły zainteresowanie sportowców zajmujących się dyscyplinami wytrzymałościowymi. Jako pierwsza skarpety tego typu zaczęła nosić słynna biegaczka, Paula Radcliffe.
Jak działają?
Zadaniem skarpet kompresyjnych jest uciskanie mięśni w taki sposób, aby poprawiać krążenie krwi w nogach. Dzięki temu mięśnie nie ulegają tak szybko zmęczeniu, ponieważ otrzymują wystarczającą ilość tlenu. W ten sposób zostają również ograniczone skurcze mięśni, co z kolei eliminuje powstawanie zakwasów. Powstało sporo badań na ten temat, dzięki którym udało się ulepszyć działanie wyrobów kompresyjnych.
Materiał
źródło: tricentre.pl
Skarpety uciskowe są wykonywane z materiałów syntetycznych, głównie polipropylenu oraz poliamidu. Tkaniny wykonane z tych surowców dobrze oddychają, chronią w dużym stopniu przed przegrzaniem oraz pomagają zachować suchą skórę. Skarpety kompresyjne z domieszką elastanu lepiej przylegają do ciała, pozostają na swoim miejscu i nie podwijają się.
Kiedy nosić?
Skarpety można nosić nie tylko w czasie treningu, ale również poza nim, głównie po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy grożą nam zakwasy. Dzięki skarpetom przyspieszymy proces regeneracji, a nasze ciało szybciej usunie z komórek kwas mlekowy odpowiadający za powstawanie zakwasów. Zaleca się zakładanie skarpet na okres około 90 do 120 minut po zakończeniu treningu.
Jak dobrać?
Wybierając skarpety należy kierować się przede wszystkim swoim wzrostem, wagą oraz obwodem łydki. Odzież musi być dobrze dopasowana, w przeciwnym razie nie będzie spełniać swojej funkcji.