Wpływ terapii na osobę uzależnioną

0
18108
Wpływ terapii na osobę uzależnioną

Nie da się ukryć, że terapia alkoholizmu zmienia całe życie pacjenta. Aby pokonać chorobę, musi on być gotowy na prawdziwą rewolucję obejmującą jego sposób myślenia, emocje oraz schematy zachowania. Czego można się spodziewać po pobycie w ośrodku leczenia uzależnień?

Psychoedukacja a wiedza o alkoholizmie

Jednym z najważniejszych celów realizowanych podczas terapii alkoholizmu jest psychoedukacja mająca zwykle postać wykładów terapeutycznych. Chyba każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, iż łatwiej jest walczyć z wrogiem, którego znamy, niż z takim, o którym nic nie wiemy. Tymczasem choć nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń związanych z różnego rodzaju używkami i posiada coraz większą wiedzę na temat zaburzeń psychicznych, wciąż wierzymy w wiele szkodliwych mitów o alkoholizmie. Osoba uzależniona kojarzy nam się z zaniedbanym bezdomnym proszącym przechodniów o kilka złotych na tanie wino. Często myślimy również, że nałogowcy sami ponoszą winę za swoje problemy i gdyby tylko wystarczająco mocno tego chcieli, mogliby sami sobie z nimi poradzić. Psychoedukacja sprawia, że chorzy rozprawiają się z tego rodzaju mitami, dowiadując się, w jaki sposób alkohol oddziałuje na ich organizmy, na czym polega zależność fizyczna i psychiczna oraz co ma na celu terapia alkoholowa. Dzięki temu żyją bardziej świadomie, a walka ze słabościami staje się dla nich nieco łatwiejsza.

Motywacja do leczenia

Bardzo często mówi się o tym, że aby terapia alkoholizmu była naprawdę skuteczna, pacjent musi mieć dużą motywację wewnętrzną do zmian. W praktyce jednak wielu chorych trafia do ośrodków terapii uzależnień pod wpływem nacisku innych osób. Zdarza się też, że nie są do końca świadomi tego, na czym polega leczenie i myślą na przykład, że po jego zakończeniu będą mogli wrócić do picia kontrolowanego. Na szczęście w miarę trwania terapii te przekonania ulegają zmianie. Trzeźwiejący alkoholicy stopniowo zaczynają dostrzegać związek między alkoholem a negatywnymi zdarzeniami w swoim życiu i biorą za nie odpowiedzialność. Z czasem ich motywacja do trwałej abstynencji rośnie, a oni mogą w pełni skupić się na dalszej pracy nad sobą.

Myślenie i emocje pacjenta

Nie istnieje żaden „magiczny” środek, który byłby w stanie wyleczyć pijącego alkoholika. Niestety nie ma pigułki lub innego prostego leku mogącego zniechęcić nałogowca do picia. Aby można było mówić o trwałej trzeźwości, musi dojść do ogromnych zmian w obszarze schematów myślowych i funkcjonowania emocjonalnego pacjenta. Alkoholizm wiąże się z wieloma szkodliwymi, głęboko zakorzenionymi mechanizmami, takimi jak mechanizm iluzji i zaprzeczania (sprawiający, że chory nie ma świadomości swojego problemu i wypiera fakty z nim związane), mechanizm rozpraszania i rozdwajania „ja” (alkoholik sprawia wrażenie, jakby był dwiema różnymi osobami – inną na trzeźwo, a inną w stanie upojenia) oraz mechanizm nałogowego regulowania uczuć (osoba uzależniona ma bardzo niską tolerancję na frustrację, a każdą negatywną emocję zagłusza za pomocą alkoholu). Sukces terapeutyczny zależy od zmiany tych nieprawidłowych schematów myślenia i przeżywania. Podczas leczenia pacjent uczy się brać odpowiedzialność za swoje zachowanie i nie obwiniać o nie nikogo innego ani go nie racjonalizować. Staje się asertywny, pracuje nad stabilną samooceną i systemem wartości. Uczy się panować nad swoimi emocjami i reagować na nie w sposób konstruktywny.

Przeczytaj też: Etapy uzależnienia alkoholowego

Zmiany w sferze relacji społecznych

Nie bez powodu często mówi się, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Zachowania nałogowca wpływają nie tylko na niego, ale również na całe jego otoczenie. Chory nie potrafi budować zdrowych relacji społecznych, nie jest osobą godną zaufania i nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Jednym z najważniejszych celów realizowanych podczas odwyku alkoholowego jest więc poprawa jego kompetencji interpersonalnych. Alkoholik musi nauczyć się przyznawać do słabości, prosić innych o pomoc i słuchać ich porad. Jednocześnie powinien być asertywny, by być w stanie odmawiać alkoholu i innych rzeczy, które nie są dla niego dobre. Dodatkowo powinien przeanalizować swoje kontakty towarzyskie i pozbyć się tych, które zagrażają jego abstynencji (innymi słowy: odróżnić prawdziwych przyjaciół od „kumpli od kieliszka”, którym nie zależy na jego dobru). Oprócz tego musi nauczyć się realizować swoją rolę w rodzinie, polegającą np. na wspieraniu partnera oraz opiece nad dziećmi.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ