Leczenie alkoholizmu – co warto wiedzieć na temat terapii?

0
787
Leczenie alkoholizmu

Z uzależnieniem od alkoholu mierzy się w Polsce około 800 tysięcy osób. Wielu z nich  paraliżuje strach przed podjęciem leczenia, wielu też decyduje się zmienić swoje życie i rozpocząć terapię. Poniżej przybliżymy najważniejsze informacje dotyczące form leczenia tego uzależnienia.

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

Proces ten jest długotrwały. Najczęściej terapia trwa od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy. Polega ona na psychoterapii indywidualnej i grupowej. Łącząc różne formy można bowiem osiągnąć najlepsze efekty. Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się w poradniach leczenia odwykowego. Podstawowy etap takiej psychoterapii trwa około sześciu miesięcy. Spotkania prowadzone są dwa-trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. W poradni odwykowej pomoc uzyskają nie tylko osoby chore, ale też ich rodziny. Inną formą leczenia jest terapia ambulatoryjna na oddziale dziennego pobytu. Zajęcia w takim miejscu odbywają się przez sześć godzin, pięć razy w tygodniu. Tego rodzaju terapia trwa osiem tygodni. Poza tym, istnieją też całodobowe oddziały, jednak czas na przyjęcie wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Leczenie alkoholizmu – rola psychoterapii

Psychoterapia wciąż jest najważniejszą formą leczenia alkoholizmu. Chory musi bowiem zostać uświadomiony co do wielkości problemu, z którym się zmaga. Następnie trzeba go zmotywować do terapii. Zadania te nie należą jednak do najłatwiejszych. Wielu osobom trudno zerwać z nałogiem, wypierają też ze swej świadomości fakt, że piją nałogowo. Dlatego terapeuta musi stworzyć dysonanse moralne, by dotrzeć do pacjenta. Chodzi w tym o to, by pokazać osobie uzależnionej rzeczywiste wartości, które są najważniejsze dla chorego. Osoba uzależniona musi zrozumieć, że alkohol niszczy jej marzenia, plany i relacje z ludźmi. Poradnie psychiatryczne znajdziesz praktycznie w każdym mieście. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://psychiatrzy.pl/. Jeśli do chorego dotrze, że pijąc niszczy siebie, wówczas leczenie alkoholizmu może zacząć przynosić efekty. Lekarz zadba, by obrane sposoby walki z nałogiem były jak najbardziej możliwe do zrealizowania dla konkretnego pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ