Jak wspierać zdrowie stawów?

0
154
Jak wspierać zdrowie stawów

Nadmierne obciążenie stawów prowadzi do nasilonych dolegliwości bólowych. Z czasem pojawiają się zwyrodnienia stawów, których leczenie jest trudne, długotrwałe, a często nieskuteczne. jak zapobiegać takim problemom? Jak zadbać o stawy, by zachowały swoją sprawność przez wiele lat?

Stawy kolanowe – jakie funkcje pełnią?

Stawy kolanowe pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu ludzkiego ciała, szczególnie w zakresie układu kostno-stawowego. To właśnie te stawy wspierają masę ciała i umożliwiają utrzymanie pionowej postawy, a do tego przenoszą ciężar ciała podczas stania, chodzenia czy biegania. Stawy kolanowe umożliwiają zginanie i prostowanie kończyn, pełnią też funkcje amortyzatora, absorbując siły generowane podczas chodzenia, biegania i skakania. Dzięki temu inne struktury anatomiczne w obrębie stawów są chronione przed nadmiernym obciążeniem. Stawy kolanowe pozwalają też na ograniczoną rotację kończyn dolnych, co jest ważne podczas wszelkich aktywności ruchowych. Jak widać, dobra kondycja stawów jest kluczowa dla zachowania sprawności fizycznej, warto więc o nią zadbać.

Co wpływa na kondycję stawów?

Skłonność do niektórych schorzeń w obrębie stawów może być dziedziczna, a chorobą taką jest np. reumatoidalne zapalenie stawów oraz artroza. Stan stawów może pogarszać się także z wiekiem, gdyż z biegiem lat chrząstka ulega stopniowemu zużyciu. Bardzo niekorzystnie na stawy wpływa otyłość, brak aktywności fizycznej, a także urazy czy uszkodzenia chrząstki stawowej. Nawet zaleczane skręcenia czy złamania w młodości mogą skutkować problemami ze stawami w przyszłości. Dla prawidłowego funkcjonowania stawów bardzo ważna jest odpowiednia aktywność fizyczna. Duże znaczenie ma także dieta wyjątkowo bogata w składniki odżywcze- witaminę C, D, wapń, magnez, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Warto wprowadzić do swojej diety warzywa, owoce, a także orzechy, ryby oraz produkty mleczne. Aby zapewnić dobrą kondycję stawów, warto zrezygnować z używek, a w szczególności z palenia. Warto także pamiętać, że zdrowie stawów można wspomaga naturalnymi suplementami zawierającymi kolagen.

Najczęstsze problemy ze stawami

Jednym z częściej występujących problemów ze strony stawów jest reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba przewlekła, autoimmunologiczna, która prowadzi do uszkodzenia chrząstki i kości. Innym schorzeniem jest artroza, polegająca na stopniowym zużyciu chrząstki stawowe. Wiele nieprzyjemnych dolegliwości wynika także z różnego rodzaju urazów- skręceń i naderwań więzadeł, złamań stawów czy łagodniejszych stłuczeń. Warto pamiętać, że bólowi stawów, i to w każdym wieku, sprzyja siedzący tryb życia. Czasy zmuszające nas do siedzenia w jednej pozycji przed ekranem komputera sprawiają, że stawy mają znacznie mniej ruchu. Czasami wystarczy zmiana pewnych nawyków, zwiększenie ilości ruchu czy poprawa diety, by stawy mogły się odbudować.

problemy ze stawami

Regularna aktywność fizyczna na zdrowe stawy

Problemy ze stawami nierzadko sprawiają, że osoby na nie cierpiące rezygnują lub mocno ograniczają aktywność fizyczną. To spory błąd, gdyż nasze ciało lubi ruch a stawy przy umiarkowanej aktywności regenerują się o wiele łatwiej i szybciej. Jaka forma aktywności będzie więc najlepsza? Przede wszystkim taka, która nie będzie nadmiernie obciążać, ale wzmocni mięśnie wokół stawów, poprawi elastyczność i pozwoli na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Doskonale sprawdzają się pływanie, joga czy nordic walking. Warto wiedzieć, że osoby np. z chorobą zwyrodnieniową stawów mogą początkowo odczuwać ból i dyskomfort przy najmniejszej nawet aktywności, jednak z czasem to właśnie ruch będzie ten ból uśmierzał. Ważne jedynie, by upewnić się, że wybrane aktywności nie obciążają nadmiernie stawów.

Suplementy na stawy

Wiele osób zastanawia się, jak dbać o stawy, ale zapomina o suplementacji. Kolagen jest najpowszechniejszym białkiem występującym w organizmie człowieka. To z niego zbudowane są włókna ścięgien, skóry, chrząstka i wszelkie inne tkanki łączne. Z wiekiem ilość kolagenu w stawach naturalnie spada i rozpoczyna się proces starzenia. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy złagodzić jego skutki, a strukturę układu chrzęstnego i kostnego odbudować przy zastosowaniu suplementów z kolagenem. Suplementy diety na stawy mogą zawierać w sobie różne stężenia tego białka, jednak najmocniejszy kolagen do picia to Flexus Shots. Jest to kolagen na stawy aktywnych, polecany przez ortopedów i innych specjalistów w tej dziedzinie. Kolagen shot ma bardzo wygodną postać do spożycia na raz. Idealnie zabezpiecza stawy przed zużyciem nawet przy bardzo intensywnej aktywności fizycznej, zapewniając zdrowie kości i swobodną ruchomość stawów przez wiele lat.

Aktywność fizyczna na zdrowe stawy jest bardzo korzystna, a w połączeniu z mocą, jaką dają suplementy wspomagające stawy zyskujemy kompleksową ochronę zdrowych kości i struktur stawowych. Przy wyborze suplementów warto zwrócić uwagę na ich jakość, gdyż tylko suplementy o najwyższej jakości zawierają w sobie duże ilości kolagenu, który łatwo się wchłania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ