Tężec – jak dochodzi do zakażenia?

0
931
tężec - jak się objawia?

Tężec jest poważną chorobą zakaźną, spotykaną praktycznie na całym świecie. Jest to choroba, która jest wywołana przez rozwijającą się w warunkach beztlenowych bakterię Clostridium tetani. Taka bakteria może, w formie zarodnikowej, przeżyć nawet wiele lat. Znajdziemy ją w kurzu domowym, odchodach zwierząt, glebie czy wodzie.

Rodzaje tężca

Tężec może mieć trzy formy: mózgową, miejscową i uogólnioną. Najłagodniejszą odmianą jest tężec miejscowy. Gdy dojdzie do zakażenia, zauważymy ból, sztywność i skurcz mięśni w okolicy zranienia, które mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Ten rodzaj tężca może ustąpić sam lub przeistoczyć się w tężec uogólniony.

Tężec uogólniony jest najczęściej spotykany. Jego objawy nie są typowe, dlatego cieżko jest go szybko zdiagnozować. Początek infekcji zaczyna się od bólu głowy, rozdrażnienia czy uczucia napięcia. W niektórych przypadkach, w okolicy zranienia pojawia się odrętwienie lub mrowienie. Może pojawić się również szczękościsk.

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/alergia-na-grzyby-i-plesnie-jak-sie-objawia/

Jak się zabezpieczyć przed tężcem?

Aby w pełni skutecznie zabezpieczyć się przed tężcem, należy poddać się szczepionce przeciwtężcowej. W naszym kraju dzieci szczepione są obowiązkowo, taka usługa nie jest płatna. Podstawowe szczepienie polega na podaniu czterech dawek, zazwyczaj w pierwszym i drugim roku życia. Uzupełnienie dawki następuje kolejno w wieku 6, 14 i 19 lat.

Jeżeli osoba dorosła chce się ochronić przed tą chorobą, powinna powtórzyć dawki takiej szczepionki, w odpowiednich ostępach czasu, średnio co 8-10 lat.

Leczenie tężca – na czym polega?

Bez znaczenia jaką formę tężca mamy, leczenie należy przeprowadzić w warunkach intensywnej opieki medycznej. Podstawą jest podanie antybiotyku oraz surowicy przeciwtężcowej.

W przypadku, gdy osoba, która zachorowała nie była nigdy szczepiona lub nie dokończyła pełnego cyklu szczepień, powinna otrzymać szczepionkę przeciwtężcową.

Tężec, u osoby która nie podejmie leczenia może się skończyć nawet śmiercią. Osoby, które poddały się leczeniu muszą wiele przejść, żeby było lepiej, czasami nawet w ich przypadku rokowania nie są najlepsze. Statystyki mówią, że umiera 50% osób leczonych.

Źródło: https://www.paniswojegodomu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ