Skąd ta łuszczyca?

0
1175

Bardzo wiele słyszy się o przypadkach łuszczycy, czyli problematycznym schorzeniu atakującym zarówno młode, jak i starsze osoby. Nie dość, że jest to choroba przewlekła to oprócz zmian skórnych dająca jeszcze dolegliwości stawowe. Co przyczynia się do jej powstania i czym się objawia?

Co według dermatologów jest przyczyną rozwoju łuszczycy?

Etymologia łuszczycy nie jest do końca poznana. Dermatolodzy upatrują w jej rozwoju różnych przyczyn. Wiadomo jest, że choroba ta nie jest zakaźna. Ponadto nie jest to dolegliwość o złośliwym przebiegu. Niestety jest to schorzenie przewlekłe, które bardzo często nawraca, co czyni je jeszcze bardziej problematycznym dla pacjenta. Może samoistnie ustąpić, po czym nagle powrócić i to z nasilonymi objawami.

Większość dermatologów uważa, że łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Borykają się z nią osoby o zaburzonej pracy systemu immunologicznego, który zaczyna atakować swoje własne tkanki. Najczęściej choroba ta rozwija się u osób między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Przyczyną jej powstania może być przyjmowanie niektórych leków typu beta blokery i preparaty z litem. Stany zapalne oraz infekcje wirusowe i bakteryjne także sprzyjają rozwojowi łuszczycy.

Po czym dermatolog rozpoznaje łuszczycę?

Dermatologowi nie jest trudno rozpoznać łuszczycę, która objawia się zmianami w postaci czerwonobrązowych grudek. Mogą mieć one owalny lub okrągły kształt. Są płaskie i wyraźnie odznaczają się od zdrowej skóry. Łuszczyca najczęściej dotyka skórę na kolanach, łokciach, pośladkach, dłoniach. Pojawia się także na owłosionej skórze głowy. Początkowo zmiany skórne mają zaledwie parę centymetrów, po czym rozrastają się coraz bardziej.

Po zadrapaniu zmian skórnych na miejscu łusek powstaje połyskujący ślad, który wygląda jakby został pokryty stearyną. Mogą pojawić się też ślady krwi, które wynikają z uszkodzenia naczyń brodawek skórnych. W niektórych przypadkach występuje efekt spełzającego naskórka, co ma miejsce podczas pocierania skóry.

Na czym polega leczenie łuszczycy?

Leczenie łuszczycy zależy od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. W początkowym stadium leczenie opiera się na działaniu zewnętrznym. Dermatolog przepisuje odpowiednie maści i zaleca naświetlanie. Jeśli takie metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, wdraża się lekoterapię. Konieczne jest pozbycie się powstałych łusek, ale nie robi się tego metodami mechanicznymi. Stosowane są specjalne preparaty na skórę, które zawierają m.in. kwas salicylowy, cygnolinę i pochodne witaminy D.

W niektórych przypadkach konieczne okazuje się sięgnięcie po maści zawierające sterydy. Wdraża się także leki o działaniu immunosupresyjnym. Popularne są retinoidy cyklosporyna. Pomocna okazuje się być również fotochemioterapia. Znaczenie ma również styl życia, a szczególnie dieta. Niektóre produkty żywnościowe wręcz nasilają objawy choroby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ