Rodzaje aminokwasów w suplementach dla sportowców — co warto wiedzieć?

0
369
Rodzaje aminokwasów w suplementach dla sportowców

Intensywnie uprawiasz sport, a może nawet zajmujesz się nim profesjonalnie? W obu przypadkach w twojej diecie nie może zabraknąć suplementów diety z aminokwasami. W celu osiągnięcia najlepszych wyników warto poznać ich rodzaje. Sprawdź, z jakimi aminokwasami możesz spotkać się przy wyborze suplementów diety dla sportowców.

Aminokwasy endogenne

Ten typ aminokwasów organizm wytwarza samodzielnie, choć do ich produkcji jest oczywiście konieczna dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Po suplementy diety zawierające aminokwasy endogenne warto zatem sięgać jedynie w wyjątkowych przypadkach np. z powodu choroby. Ich prawidłowy poziom ma wpływ m.in. na odporność i regenerację tkanek.

Aminokwasy egzogenne

Aminokwasy egzogenne nie są produkowane przez organizm, dlatego powinny być dostarczane w pożywieniu. W przypadku sportowców zapotrzebowanie na nie jest większe, co oznacza konieczność suplementacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ aminokwasy egzogenne są odpowiedzialne m.in. za uczucie energii, budowanie tkanki mięśniowej, szybszy metabolizm tłuszczów czy też dobre samopoczucie.

Aminokwasy białkowe

Aminokwasy białkowe, jak sama nazwa wskazuje, są obecne w białkach. Do tej grupy należy większość aminokwasów egzogennych i endogennych. Wybranie z oferty sklepu online OlimpStore suplementów diety z takimi składnikami jest ważne dla sportowców, ponieważ wiele z tych aminokwasów tworzy białko mięśni szkieletowych. Ponadto można w ten sposób zapewnić mięśniom lepszą regenerację.

Aminokwasy siarkowe

Wśród aminokwasów siarkowych, które mają w składzie siarkę i zaliczają się do aminokwasów niebiałkowych, można wyróżnić endogenną cysteinę i egzogenną metioninę. Suplementy diety z cysteiną są polecane zarówno przy redukcji tkanki tłuszczowej, jak i budowie masy mięśniowej. Z kolei po produkty z metioniną warto sięgnąć w celu m.in. zwiększenia wydolności i wspomożenia syntezy kreatyny.

Aminokwasy zasadowe i kwasowe

Aminokwasami zasadowymi, czyli lizyna, arginina i histydyna, powinny być istotnym składnikiem diety sportowców. Przykładowo arginina zwiększa wytrzymałość organizmu i przyspiesza jego regenerację. Z kolei lizyna bierze udział procesie wzrostu ścięgien i chrząstek. Nie bez znaczenia dla osób aktywnych fizycznie są też aminokwasy kwasowe. Kwas asparaginowy ma działanie anaboliczne i wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu, a kwas glutaminowy może poprawić przyswajanie białek z pokarmu.

Aminokwasy ketogenne i glukogenne

W diecie sportowców ważne jest też obecność aminokwasów ketogennych, do których zalicza się tyrozynę, tryptofan, leucynę, lizynę, fenyloalaninę i izoleucynę. Ich wspólną cechą jest to, że biorą udział w syntezie ciał ketonowych. Są też dość istotne w kontekście redukcji tłuszczu. Z kolei aminokwasy glukogenne mają wpływ na wytwarzanie glukozy, która jest źródłem energii. Prawidłowy poziom glukozy chroni też przed pobieraniem energii bezpośrednio z mięśni, co mogłoby utrudnić budowanie muskulatury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ