Jak wybierać i kiedy jeść batony proteinowe a kiedy zbożowe

0
379
Jak wybierać i kiedy jeść batony proteinowe a kiedy zbożowe

Może się wydawać, że batony zbożowe i proteinowe to po prostu zwykłe słodycze, tylko w nieco zdrowszym wydaniu. Nic bardziej mylnego! Mimo podobnej formy, nie mają one nic wspólnego z czekoladowymi i karmelowymi łakociami, a najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, że batony wysokobiałkowe i węglowodanowe są istotnym składnikiem diety sportowców, w której przecież nie ma miejsca na niezdrowe słodkości. Kiedy warto po nie sięgać i jak wybrać najlepsze?

Wygodna i poręczna forma batonów zbożowych i proteinowych sprawia, że wiele osób traktuje je jako przekąski, po które sięga się dla zgaszenia pierwszej fali głodu. Nie jest to błędem, bo oba warianty obfitują w składniki odżywcze i zawierają mnóstwo ważnych dla zdrowia mikroelementów. Warto jednak wiedzieć, że zalety tych produktów można też wykorzystywać w bardziej efektywny sposób.

Kiedy sprawdzi się baton proteinowy, a kiedy zbożowy?

Jak wskazuje na to sama nazwa, baton proteinowy to produkt o podwyższonej zawartości białka, czyli jednego z trzech głównych makroskładników. Proteiny są też zawarte w batonach zbożowych, jednak w tym przypadku na pierwszy plan wysuwają się węglowodany. Właśnie w tym obszarze uwidacznia się podstawowa różnica między oboma produktami – mają różny bilans makroskładników.

Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta musi uwzględniać odpowiednią podaż protein. Białka nie są najbardziej wydajnym źródłem energii, bo ich metabolizowanie wiąże się dla organizmu z większym wydatkiem energetycznym niż ilość energii, która jest dostarczana wraz z ich spożyciem. Dlaczego więc są takie ważne? Decyduje o tym wiele właściwości protein, ale należy tu wskazać przede wszystkim na ich funkcję budulcową. Białka są obecne w niemal wszystkich tkankach organizmu. Są podstawowym składnikiem w procesach regeneracyjnych i rozwojowych.

Węglowodany są znacznie wydajniejszym źródłem energii. Zasilają wszystkie układy w organizmie, a dla mózgu są jedynym „paliwem”. To właśnie z węglowodanów powstaje glikogen mięśniowy, z którego wytwarzana jest energia w trakcie intensywnego wysiłku.

Wniosek? Batoniki proteinowe są najlepszym wyborem w okresach regeneracji powysiłkowej. Po treningu, organizm musi naprawić mikrouszkodzenia mięśni, a do tego potrzebne są białka. Batoniki zbożowe lepiej sprawdzą się jako źródło energii podczas długotrwałego treningu. Aktywność trwająca dłużej niż 60 minut wymaga uzupełnienia węglowodanów w organizmie. Dzięki swojej wygodnej formie, baton zbożowy świetnie sprawdza się w roli przekąski dla sportowców.

Warto wspomnieć, że zarówno baton wysokobiałkowy, jak i węglowodanowy, może być spożywany bez związku z aktywnością, np. gdy zachodzi konieczność wyrównania bilansu makroskładników w diecie.

Jak wybrać najlepszą przekąskę?

Dobre batony proteinowe to takie, które w swoim składzie nie zawierają dodanego cukru, syropu glukozowo-fruktozowego i tłuszczów utwardzonych. To samo dotyczy drugiego omawianego produktu – im prostszy skład mają batony zbożowe, tym lepiej. Jeżeli mają dodatek cennych witamin, zwłaszcza z grupy B, należy to uznać za sporą zaletę.

Na rynku działa wielu producentów batonów zbożowych i wysokobiałkowych, ale tylko nieliczni zasługują na zaufanie. Do tej grupy bez wątpienia zalicza się Oshee – firma, która od lat sygnuje swoim logo najlepsze napoje i najlepszą żywność dla sportowców i osób aktywnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ