Na czym polega retinopatia cukrzycowa i jak ją leczyć?

0
549
Retinopatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy
fot. Pixabay.com

Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najcięższych powikłań cukrzycy. Może ona prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Pojawia się wówczas, gdy uszkodzeniu ulegną mikronaczynia krwionośne w siatkówce oka. Przyczynia się do tego zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, który prowadzi do niszczenia struktur komórkowych.

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/retinopatia-cukrzycowa-jak-rozwija-sie-to-powiklanie-cukrzycy/

Jakie są rodzaje retinopatii cukrzycowej i jak się ona objawia?

Uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce może przybierać różnego rodzaju postacie. Na tej podstawie retinopatię cukrzycową możemy podzielić na:

  • retinopatię cukrzycową prostą – mówimy o niej wówczas, gdy na siatkówce pojawiają się wybroczyny, które są efektem powstawania mikrotętniaków na naczyniach krwionośnych w oku,
  • retinopatię cukrzycową przedproliferacyjną – pojawia się wówczas, gdy obok tętniaków występują również wysięki,
  • retinopatię cukrzycową proliferacyjną – związana jest z powstawaniem nowych, kruchych naczyń krwionośnych, które pękają i zalewają krwią ciało szkliste. Ponadto na styku siatkówki i ciała szklistego pojawiają się włókna, które kurcząc się prowadzą do odwarstwienia siatkówki, a w konsekwencji do całkowitej utraty wzroku.

O retinopatii cukrzycowej może świadczyć pogarszanie się widzenia, zwłaszcza w nocy, nieostre widzenie w świetle dziennym, mroczki przed oczami. Jeśli odwarstwia się siatkówka, dochodzi do nagłej utraty wzroku.

Jak leczyć retinopatię cukrzycową?

Aby zdiagnozować to powikłanie cukrzycy, należy skonsultować się z okulistą i wykonać odpowiednie badania. Oprócz badania dna oka, lekarz wykonuje również angiografię fluoresceinową. Natomiast leczenie związane jest z zabiegiem laserowym, zastrzykami lub też operacją, polegającą na usunięciu ciałka szklistego.

Zdecydowanie lepiej więc zapobiegać retinopatii cukrzycowej niż ją leczyć. W tym celu należy regularnie i skrupulatnie kontrolować poziom glikemii, a więc oznaczać stężenie glukozy przy pomocy glukometru, zapisywać wyniki i sprawdzać odchylenia. Diabetyk nie powinien również rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych u okulisty. Ponadto aby wzmocnić naczynia krwionośne w oku, warto wzbogacić dietę o antyoksydanty oraz kwasy Omega 3 i Omega 6.

Zobacz też: http://www.fabrykafigury.pl/czym-jest-hipoglikemia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ