Leczenie zabiegowe chrapania i bezdechu – poradnik pacjenta

0
740
Leczenie zabiegowe chrapania i bezdechu

Chrapanie i bezdech senny to dolegliwości, które towarzyszą wielu osobom. I choć pierwsza wydaje się niegroźna, to jednak często bywa uciążliwa i prowadzi do tej drugiej – znacznie poważniejszej i wręcz zagrażającej życiu. Jak się z nimi uporać? Dowiedz się więcej na temat zabiegowego leczenia chrapania i bezdechu! Oto poradnik pacjenta w pigułce!

Chrapanie i bezdech – skąd problem?

Drożność dolnej części górnych dróg oddechowych zależy od stabilnego napięcia mięśni gardła, podniebienia miękkiego i języka. W trakcie snu mięśnie częściowo wiotczeją i zapadają się, co prowadzi i zmniejszenia światła w drogach oddechowych i skutkuje trudnościami w pobieraniu dostatecznej ilości powietrza do płuc. Powtarzające się całkowite lub częściowe zwężenie wywołuje jednocześnie drgania tkanek miękkich, które słyszane jest jako chrapanie.

Leczenie zabiegowe chrapania i bezdechu

Na początku kluczowe jest poznanie przyczyny chrapania i bezdechu, dlatego swoje kroki należy skierować do laryngologa, otolaryngologa lub foniatry. Przyczyny, jak i sposoby leczenia chrapania bywają różne, a wśród najczęstszych można wskazać:

  • krzywa przegroda nosowa – tutaj zalecane jest leczenie operacyjne przegrody,
  • przerośnięte migdały – te zwykle powinno się usunąć,
  • wydłużone podniebienie miękkie – zalecana jest plastyka,
  • nadwaga, otyłość – zaleca się utratę tkanki tłuszczowej (niekiedy poprzez operacje bariatryczne, gdy inne metody odchudzania zawiodą),
  • alkohol – najlepiej z niego zrezygnować.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego bywa więc różne i powinno zostać dostosowane do przyczyny problemu oraz potrzeb pacjenta. Dostępne są liczne, tradycyjne i nowatorskie metody – np. z wykorzystaniem lasera diodowego czy chirurgii radiofalowej.

Jak się przygotować do zabiegu?

Tak jak wspomnieliśmy, różne są przyczyny i metody leczenia zabiegowego chrapania i bezdechu. Każda z tych metod ma inne sposoby znieczulenia i działania – np. przy operacjach bariatrycznych mamy znieczulenie ogólne, wymagające wykonania wielu badań i stosowania się do ścisłych zaleceń, z kolei operacje przegrody nosa odbywają zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym – tu także będą różne zalecenia. Należy więc przed zabiegiem dowiedzieć się od lekarza prowadzącego, w jaki sposób postępować przed zabiegiem – jakie badania wykonać i jak się do niego przygotować oraz jakie są zalecenia po. Pamiętajmy więc, że leczenie chrapania i bezdechu sennego to kwestia indywidualnie dopasowywania do stanu zdrowia pacjenta.

Czeka Cię operacja przegrody nosa? Sprawdź ten artykuł!

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ