Które pyłki mogą u nas wywołać alergię w marcu?

0
899
jakie rośliny pylą w marcu?

Wiosna to okres w roku, w którym wszystko budzi się do życia. Ta pora roku posiada wiele zalet, jak i wad. Alergicy z pewnością coś o tym wiedzą, ponieważ jest to dla nich bardzo trudny czas. Pyłki wielu roślin, które kwitną w marcu potrafią wywołać nieprzyjemne dolegliwości takie jak: kichanie, katar, zapalenie spojówek, łzawienie, czy drapanie w gardle. Które dokładnie rośliny utrudniają życie codzienne w tym miesiącu?

Pyłki olchy

Jednym z najsilniejszych alergenów, który daje o sobie znać w marcu są pyłki olchy. Jak objawia się taka alergia? Przede wszystkim dochodzi do niej nagle, początkowe symptomy praktycznie w ogóle nie występują. Dzieje się tak w wyniku gwałtownego początku pylenia danej rośliny, wtedy od razu stężenie pyłków jest bardzo wysokie. Do typowych objawów alergii na pyłki olchy, należą: lejący katar, świąd nosa, kichanie, łzawienie, uczucie zapchanego nosa, zaczerwienienie oraz pieczenie oczu. Pyłki tej rośliny wchodzą w reakcje krzyżowe z pyłkami buka, brzozy oraz leszczyny.

Pyłki topoli

Topola to kolejna roślina, która zaczyna pylić właśnie w marcu. Spotykana jest w lasach łęgowych, liściastych oraz przy drogach polnych. Co prawda topola uczula rzadko, jednak osoba uczulona właśnie na nią może odczuwać takie objawy, jak: ból głowy, zaczerwienienie oraz pieczenie oczu i osłabienie.

Przeczytaj też: http://www.decotrendy.pl/wskazowki-ktore-skutecznie-poprawia-jakosc-naszego-snu/

Pyłki leszczyny

Leszczyna to drzewo występujące powszechnie w Polsce. Możemy je spotkać w wielu parkach oraz lasach liściastych lub mieszanych. Ten rodzaj drzewa zaczyna pylić od końcówki stycznia do połowy kwietnia. Jednak najwyższe stężenie jest odnotowywane w marcu. Pyłki leszczyny wchodzą w reakcje krzyżowe z pyłkami brzozy oraz olchy. Typowe dolegliwości alergii to: katar, pieczenie oczu oraz problemy z koncentracją.

Pyłki wierzby

Wierzba to roślina bardzo popularna w naszym kraju. Nie wydziela wiele pyłków, dzięki czemu nie stanowi dużego zagrożenia dla osób, które borykają się z alergią na nią. Wierzba najczęściej jest spotykana w parkach. Wchodzi w reakcje krzyżowe z miodem, dlatego należy unikać jego spożywania właśnie w tym okresie.

Źródło: https://www.plusmedic.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ