Jak poprawić sprawność umysłową?

0
782
Jak poprawić sprawność umysłową

Chcesz poprawić swoje IQ? A może zdarza ci się coraz częściej o czymś zapomnieć? Na szczęście dzięki ćwiczeniom możesz poprawić swoją sprawność umysłową.

W tym celu warto wykonywać trening mózgu – najlepiej codziennie. Poznaj sprawdzone sposoby, które pomogą ci się skupić, więcej zapamiętywać i lepiej korzystać z potęgi własnego umysłu.

Czym jest trening mózgu?

Podobnie jak np. mięśnie, możesz trenować również swój mózg. Specjalne ćwiczenia, a także cały zasób nawyków i zwyczajów to nic innego, jak właśnie trening mózgu. Sprawdza się on w każdym wieku, a do tego nie jest ani trudny, ani nie zajmuje dużo czasu. Na początek z powodzeniem wystarczy nawet 10-15 minut każdego dnia.

Tak jak przy każdym treningu, tak i w kontekście ćwiczeń na pamięć czy ćwiczeń na koncentrację najważniejsza jest systematyczność. Dlatego też niezmiernie istotne jest twoje samozaparcie oraz motywacja – choć pracy do wykonania nie ma wiele, nikt nie zrobi tego za ciebie. Mózg należy stymulować codziennie, aby osiągnięte rezultaty były możliwie największe.

Zanim poznasz konkretne ćwiczenia, należy podkreślić, że treningiem mózgu są też twoje nawyki. Aby codziennie stymulować mózg, unikaj stresu i rutyny, które hamują kreatywność i pogarszają samopoczucie. Ponadto wyznaczaj sobie coraz to nowe wyzwania, a napotkane problemy rozwiązuj w sposób kreatywny. Takie działania pozytywnie pobudzają mózg do pracy i rozwoju.

Nie bez znaczenia jest również dieta. Powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. W razie potrzeby uzupełnij swoje menu o odpowiednie suplementy np. elektrolity w tabletkach musujących. I nie zapomnij o wypoczynku i zdrowym śnie – to wtedy twój organizm najszybciej się regeneruje.

Ćwiczenia na sprawność umysłową

Może być to nieco zaskakujące, ale ćwiczenia mające za zadanie wspomóc pracę twojego umysłu wcale nie muszą być nadzwyczaj skomplikowane lub trudne. Mało tego – wiele z nich to nierzadko forma rozrywki, zabawy czy relaksu. Przykładem mogą być choćby gry planszowe. Rozwiązywanie rozmaitych zagadek czy łamigłówek, opracowywanie strategii lub reagowanie na plany przeciwnika pobudza obie półkule mózgowe i jest doskonałym treningiem mózgu.

Podobnie wygląda to w przypadku sudoku, krzyżówek czy gry w memory. Jak sama nazwa wskazuje, ta ostatnia najlepiej oddziałuje na pamięć. Twoim zadaniem podczas rozgrywki jest zebranie jak największej liczby par tych samych obrazów, aby to osiągnąć, musisz zapamiętywać ich położenie.

Oczywiście są też bardziej skomplikowane ćwiczenia na umysł, niektóre z nich często wykonuje się przy asyście trenera lub terapeuty. Taką metodą pracy jest chociażby neurobic, czyli gimnastyka mózgu. Innym przykładem są tzw. wizualizacje. Wystarczy wyobrazić sobie dowolny przedmiot i całkowicie poświęcić mu uwagę, odrzucając tym samym wszystkie inne myśli czy skojarzenia. Choć może wydawać się to proste, w rzeczywistości nawet kilka minut wizualizacji może sprawiać problemy. Warto jednak spróbować, gdyż jest to doskonała forma treningu mózgu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ