Jak podkręcić metabolizm?

0
1587
Jak podkręcić metabolizm

Metabolizm jest to szereg reakcji naturalnie zachodzących w organizmie, które mają na celu wytworzenie i wykorzystanie energii do prawidłowego podtrzymania procesów życiowych. Każdy organizm jednak posiada swoje własne „tempo metaboliczne” zapisane w genach. Jednak  poprzez właściwa dietę i odżywianie, aktywny tryb życia i właściwą higienę możemy wpłynąć na przyspieszenie, lub też zmniejszenie metabolizmu w komórkach naszego organizmu.

Spalanie kalorii i przemiana materii w organizmie właśnie ściśle powiązane jest z naszym metabolizmem komórkowym. Dosyć niezwykłym faktem okazuje się, że największe przełożenie na proces spalanych przez nasz organizm kalorii, przede wszystkim warunkuje metabolizm spoczynkowy. Na metabolizm możemy wpływać na różne sposoby. Najpopularniejszym sposobem na podkręcenie tempa metabolizmu i szybkości spalania kalorii jest oczywiście znaczne zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmiana diety.

 

Poniżej zaprezentujemy wam sześć  sprawdzonych sposobów, które w skuteczny sposób przyspieszają tempo waszego metabolizmu. Wtedy możecie szybciej cieszyć się ze zrzuconych zbędnych kilogramów i wskoczyć w nowy rozmiar ciuchów i lepsze  życie.

Plan ćwiczeń i treningu

Tutaj zalecane są przede wszystkim specjalne ćwiczenia interwałowe, czyli takie ćwiczenia, które przełożą się na podniesienie tempa metabolizmu. Doskonały jest tutaj bieg na bieżni ze zmiennym tempem. To banalnie proste, co 30 sekund zmieniaj tempo szybkie- wolne przez 10- 15 minut. Wspaniałymi okazują się takie ćwiczenia na takich urządzeniach jak stepper czy orbitrek. Również można zastosować na nich ćwiczenia interwałowe. Bieganie w terenie, pływanie czy jazda rowerem również wspaniale przyspieszą nasz metabolizm. Przez kilka godzin po wykonanym treningu interwałowym utrzymuje się tak zwany „efekt zwiększonego powysiłkowego zużycia tlenu”. To przyspiesza spalanie kalorii przez nasz organizm i podkręca tempo metabolizmu.

Aktywny dzień

Jeśli masz możliwość zawsze wybieraj schody zamiast windy. Jeśli masz siedząca prace cały czas staraj się być w ruchu – co godzinne wstawaj na kilka chwil od biurka. Również kręgosłup Ci podziękuje! Nie szukaj wymówek, że nie chce ci się wyjść wieczorem spacer, czy też zrezygnować rano z jazdy samochodem i iść pieszo do pracy. To nasze nawyki stają się po pewnym czasie naszymi największymi wrogami, które często stają nam na drodze do zdrowego trybu życia. Zwiększony ruch każdego dnia przedkłada się proporcjonalnie na podkręcanie naszego  metabolizmu. Wystarczy już samo ćwiczenie 2 razy w tygodniu – wybierz treningi po 30 – 40 minut, aby po 4 miesiącach podnieść swój metabolizm spoczynkowy za o ok.1000 kcal.

Jak podkręcić metabolizm

Jedz regularne posiłki

Regularna i dobrze zbilansowana dieta z pewnością przyniesie nam wiele korzyści. Na pewno musimy wyrzucić ze swojego stylu zżycia „głodówki”, czyli nie doprowadzać się do drastycznego wygłodzenia. Wiele ludzi niestety myśli, że poczucie głodu w organizmie powoduje spalanie kalorii i utratę tkanki tłuszczowej. Niestety, nic bardziej mylnego. Podczas głodu nasz metabolizm znacznie spowalnia dla oszczędzania energii. Hormon stresu staję się wtedy naszym sprzymierzeńcem. Dlatego codzienne posiłki powinny być spożywane regularnie, ale małych ilościach – najlepiej co 2- 3 godziny. Wtedy metabolizm będzie maksymalnie pobudzony do działania na bieżąco.

Nie stresuj się

Kortyzol jest hormonem stresu. Jest to nasz wróg! Wpływa on bezpośrednio na nasze  samopoczucie. Kiedy się, stresujemy, nasz metabolizm  znacznie spowalnia. W efekcie uzyskujemy odwrotny od zamierzone efekt!. Najzdrowiej jest wiec unikać sytuacji stresowych oraz wysypiać się po 8 godzin dziennie. Po pewnym czasie redukcji stresu zobaczysz lepsze efekty niż po siłowni! Warto o tym pamiętać w tym zabieganym świecie.

Więcej białka w diecie

Aby strawić białko, organizm człowieka  musi wykorzystać o wiele więcej pokładów energii, niż w przypadku posiłku bezbiałkowego. Musimy więc zbilansować swoją dietę odpowiednio by była bogata w białko oraz ustalić pory spożywania tych posiłków. Pamiętajmy jednak, że zjadanie potraw wysokobiałkowych przed snem jednak nie służy naszemu organizmowi.

Dodawajmy do diety naturalne termogeniki

Termogeniki to cudowne substancje. Jednym z najbardziej znanych i lubianych, a przede wszystkim smacznych termogeników jest cynamon. To przyprawa korzenną, która szybko zwiększa tempo metabolizmu w organizmie. Możesz wiec z powodzeniem dodawać tę przyprawę do swoich ulubionych potraw codziennie i cieszyć się wzmożonym tempem spalania kalorii. Cynamon ma również wiele innych zastosowań: korzystnie wpływa on poprawę krążenia krwi, skutecznie obniża tez poziom złego cholesterolu. Kawa to następny  bardzo popularnym termogenik.  Uważa się, że wypicie kawy przed treningiem powoduje wzrost spalania kalorii nawet o 15%!

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ