Jak objawia się demencja i jak jej zapobiegać?

0
643
Demencja dotyka najczęściej osób starszych
fot. Pixabay.com

Na demencję cierpi dziś wiele osób po 80 roku życia, choć coraz częściej dotyka ona młodszych. Choroby dementywne mogą występować nawet u 40-latków. Spowolnienie myślenia, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, utrata zdolności poznawczych to główne objawy, po których można przypuszczać, że u kogoś rozwija się demencja.  

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/demencja-objawy-i-leczenie/

Jak objawia się demencja?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie trzy najbardziej charakterystyczne objawy demencji, określanej również w naszej nomenklaturze jako otępienie starcze, to znaczne pogorszenie tak zwanej świeżej pamięci, spowolnienie myślenia i upośledzenie takich czynności jak język, ocena, uczenie się, liczenie, orientacja w miejscu i czasie. Konsekwencjami tych zaburzeń są depresja, nerwica i inne choroby psychiczne, bezsenność, problemy z komunikowaniem się z otoczeniem oraz zaburzenia zachowania.

Jakie są przyczyny otępienia?

Wszelkie choroby, które prowadzą do trwałych zmian w mózgu mogą przyczyniać się do rozwoju demencji. Przede wszystkim jednak jej bezpośrednią przyczyną są:

  • choroba Alzheimera;
  • choroba Parkinsona;
  • pląsawica Huntingtona;
  • udar mózgu;
  • rak mózgu;
  • arteroskleroza;
  • zapalenie naczyń krwionośnych;
  • zapalenie mózgu.

Ponadto na rozwinięcie się demencji mogą również wpływać choroby układu endokrynnego, zażywanie narkotyków, uzależnienie od alkoholu, zatrucie środkami farmakologicznymi, wirus HIV i wywołana przez niego choroba AIDS, padaczka, a nawet niedobór witamin z grupy B i glukozy.

Jak zapobiegać demencji?

Mimo iż medycyna bardzo szybko się rozwija, demencja nadal jest chorobą nieuleczalną. Pacjentom są wprawdzie przypisywane środki farmakologiczne, one jednak mają na celu jedynie złagodzenie niektórych objawów – takich jak bezsenność, czy ataki agresji.

Dlatego też zdrowy aktywny tryb życia, połączony z bogatą w składniki odżywcze jest jedną z kluczowych dróg, które mogą zapobiec demencji. W jadłospisie nie może więc brakować zielonej herbaty, orzechów, ryb, drobiu, roślin strączkowych i warzyw liściastych.

Ponadto od najmłodszych lat warto rozwijać zdolności poznawcze. Pomogą w tym różnego rodzaju gry planszowe, ćwiczące pamięć, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, nauka języków obcych.

Zobacz też: http://www.fabrykafigury.pl/jakie-wlasciwosci-ma-zielona-herbata-i-dlaczego-warto-ja-pic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ