Gotowanie próżniowe

0
830
gotowanie próżniowe
fot. pexels.com

Jeżeli szukasz sposobu na gotowanie zdrowych potraw, od których nie przytyjesz, ale również zależy ci na tym, żeby miały niepowtarzalny smak, to powinieneś poznać metodę gotowania próżniowego. To świetny sposób na to by urozmaicić swoją kuchnię i gotowanie na co dzień!

Zobacz też: http://radiobc.pl/zdrowe-gotowanie-w-prozni/

Francuski wynalazek

Gotowanie próżniowe, inaczej sous vide, to sposób francuskich kucharzy na przyrządzanie dań. Polega ona na powolnym gotowaniu potraw w niskich temperaturach, po zamknięciu ich w specjalnych próżniowych woreczkach.

Ta metoda została już opracowana w latach siedemdziesiątych, ale obecnie podbija rynek i ma coraz więcej zwolenników. Stosowanie tej metody pozwala na uzyskanie niesamowitych walorów smakowych oraz zachowanie zdrowotnych właściwości potraw.

Gotując tym sposobem można przyrządzić zarówno mięso, jak i ryby, warzywa, owoce morza oraz owoce. Mało tego! Różne potrawy mogą być gotowane w tym samym garnku i smaki się nie pomieszają. A dodatkowo dzięki tej obróbce dania są bardzo wykwintne, ze względu na to, że naturalne soki, które są zawarte w potrawach nie wydostają się z nich i dzięki temu zachowują bogaty smak oraz wyjątkowy aromat.

Jak gotować próżniowo?

Aby zacząć gotować próżniowo musisz zakupić specjalne woreczki próżniowe. Wówczas umieszczasz żywność w takim woreczku, które jest hermetycznie zamykane, ale najpierw musisz usunąć z niego powietrze i szczelnie zamknąć.

Woreczek z żywnością wkładasz do kąpieli wodnej. Czas gotowania potrawy oraz temperatura zależą od rodzaju produktu. Generalnie potrawa ma się ogrzewać równomiernie.

Musisz w tym celu zakupić urządzenie do gotowania próżniowego. Wygląda ono trochę jak multicooker, a składa się z bazy, do której wlewa się wodę, a jego działanie polega na utrzymywaniu stałej temperatury w pojemniku z wodą przez odpowiedni czas.

W takim pojemniku możesz ugotować obiad dla całej rodziny! Wystarczy, że uruchomisz urządzenie z przygotowaną w środku potrawą i cała reszta zrobi się za ciebie!

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/lunchbox-doskonaly/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ