Endometrioza – co warto wiedzieć?

0
760
Endometrioza
fot. Pixabay.com

Endometrioza zwana jest też gruczolistością lub wędrującą śluzówką macicy. Choroba ta charakteryzuje się często bólem podczas stosunku oraz problemami z zajściem w ciąże jednak nie u każdej kobiety przebiega w ten sam sposób co dodatkowo utrudnia diagnozę. Często towarzyszą jej silne bóle miesiączkowe, krew w moczu oraz dolegliwości żołądkowe.

Rozpoznanie choroby

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/endometrioza-przyczyny-objawy-leczenie/

Endometrium czyli inaczej błona śluzowa macicy powinno być regularnie wydalane z organizmu. Jeśli jednak tak się nie dzieje a w zamian osiada na jajnikach czy też jajowodzie lub pęcherzu, wtedy mówimy o schorzeniu nazywanym endometriozą. Pojawiają się zrosty i torbiele. Choroba dotyczy najczęściej kobiet między 30 a 40 rokiem życia.

Czy możliwe jest zajście w ciąże?

Chociaż w dalszym ciągu planowanie ciąży jest możliwe, to na pewno będzie utrudnione. Choroba ta dotyka częściej kobiety niepłodne jednak w tym przypadku konieczne są badanie by ewentualnie znaleźć przyczynę niepłodności.  W dalszym ciągu możliwe jest pozaustrojowe zapłodnienie, co dodatkowo chroni komórkę przed niepożądanym działaniem endometriozy.

Leczenie schorzenia

Jest to kwestia bardzo indywidualna i niezbędne są konsultacje z lekarzem który poprowadzi proces leczenia. Często jest to przede wszystkim doraźne zmniejszenie objawów w celu poprawienia samopoczucia pacjentki i zmniejszenie bólu. Nie mniej jednak wykonuje się zabiegi usuwające torbiele lub leczenie farmakologiczne często przy użyciu leków hormonalnych.

Przeczytaj też:  http://www.fabrykafigury.pl/co-musisz-wiedziec-o-liposukcji-przed-zabiegiem/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ