Dieta zgodna z grupą krwi. Czy naprawdę działa ?

0
1451
Dieta zgodna z grupą krwi

Na wybór odpowiedniej diety powinniśmy poświęcić sporo czasu, aby dowiedzieć się, która będzie dla nas najlepsza.

Wybór odpowiedniej diety to bardzo ważna kwestia, nie tylko dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy, ale również dla wszystkich, którym zależy na prowadzeniu zdrowego tryby życia. Niezbędne jest przeanalizowanie wszystkich dostępnych wariantów diet i wybranie odpowiedniego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb organizmu i efektów, które chcemy osiągnąć. Jedną z dostępnych na rynku opcji jest dieta zgodna z grupą krwi. Budzi jednak  ona sporo kontrowersji wśród dietetyków. Czy słusznie?

Na czym polega? Czy spory wokół niej są słuszne? I przede wszystkim: czy działa?

Podstawowym założeniem takiej diety jest stwierdzenie, że sposób naszego odżywiania powinien być dostosowany do własnej grupy krwi. Według jej autorów, dieta pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, bez efektu jo-jo. Może także stanowić cały tryb zdrowego życia.

Niewątpliwą  zaletą takiej tej diety jest zbalansowany jadłospis. Wszystkie warianty opierają się na twierdzeniu, że sprawna praca organizmu to podstawa zdrowia.  Dlatego nie eliminuje się w nich żadnych niezbędnych składników. Na korzyść diety zgodnej z grupą krwi może przemawiać  także fakt, iż taka dieta układana jest w oparciu o nasze geny które w największym stopniu regulują zachowanie organizmu.

Dieta dla osób z grupą krwi AB

Czym charakteryzuje się dieta zgodna z grupą krwi AB? Najprościej mówiąc, osoby z tą grupą krwi powinny jeść dużo mięsa. Mają jednak często problemy z jego trawieniem. Stąd pojawia się magazynowanie go w organizmie w postaci uporczywego tłuszczu. W tym przypadku dietę należy uzupełnić o warzywa i tofu, dzięki czemu można ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa. Dla osób z grupą krwi AB  najważniejszymi i podstawowymi składnikami w codziennej diecie powinny być produkty takie jak: warzywa, owoce (tutaj z wykluczeniem pomarańczy i bananów), ryż brązowy, soja i warzywa strączkowe, a także zielona herbata. Wyklucza się natomiast zupełnie czerwone mięso, kaszę gryczaną, tłuste mleko i  masło.

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta dla osób z grupą krwi A

W tym przypadku diety zgodnej z grupą krwi, dietetycy układają jadłospis z całkowitym wykluczeniem mięsa i produktów mięsnych.  To wynika z faktu,  że osoby mające grupę krwi A, mają skłonności do gromadzenia tłuszczu w organizmie i spowalniania to metabolizmu, poprzez właśnie spożywanie nadmiernej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Wyklucza się w tym przypadku także nabiał, który wywołuje w organizmie niepożądane reakcje insulinowe i który również przez osoby z grupą krwi A jest słabo trawiony. Dodatkowo, w przypadku grupy krwi A, produkty mleczne będą źródłem nasyconych tłuszczów, mogą doprowadzić do wywołania cukrzycy, zaburzeń pracy serca i otyłości. Zaleca się natomiast dodawanie do posiłków oliwy z oliwek, śliwek, owoców wiśni oraz większości warzyw. Przy tej grupie krwi nie należy też spożywać ziemniaków, niektórych gatunków ryb, mięsa oraz nabiału, a także należy odstawić gazowane napoje.

Dieta dla osób z grupą krwi B

Według przeprowadzonych przez naukowców badań, osoby z grupą krwi B, są najbardziej skłonne do zachorowania na schorzenia systemu odpornościowego. Jednak przestrzeganie tak odpowiednio skomponowanej diety ma im pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Taka dieta zgodna z grupą krwi B oparta jest na większości dostępnych warzyw, czerwonym mięsie, a zwłaszcza na baraninie, dziczyźnie, przetworach mlecznych i zielonej herbacie. Unikać powinno się natomiast drobiu, orzechów, olejów o pochodzeniu roślinnym, pomidorów i zawierającej gluten pszenicy.

Dieta dla osób z grupą krwi 0

Osoby posiadające grupę krwi 0, w założeniu spersonalizowanej diety, bardzo dobrze trawią białko zwierzęce. Mogą więc jeść mięso, jednak  mają skłonności do tycia przez gluten. Dodatkowo, takie osoby są  bardziej niż inne podatne na występowanie niedoborów hormonów tarczycy. Podstawowym założeniem diety zgodnej z grupą krwi 0 będzie wykluczenie spożywania większości produktów pochodzenia mlecznego oraz zbożowego zawierającego gluten. Tka dieta będzie się opierać przede wszystkim na różnego rodzaju rybach, owocach morza, czerwonym mięsie, szpinaku, brokułach, a także jodowanej soli. Nie zaleca się takim osobom spożywania ziemniaków i kalafiora. Należy również unikać piwa.

Największym problemem diety zgodnej z grupą krwi jest niewątpliwie fakt, iż w różnych wariantach wyklucza się całkowicie spożywanie wielu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Całkowite odstawienie pewnych produktów może być groźne w skutkach dla zdrowia. Jest to powodem, dla którego wokół takich diet wciąż trwają gorące dyskusje na temat ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Jakakolwiek decyzja dotycząca zmiany sposobu odżywania powinna być przede wszystkim skonsultowana ze specjalistą dietetykiem, który po odpowiednim wywiadzie i przeprowadzonych badaniach, będzie mógł przygotować nam taki plan żywieniowy, który nie wpłynie negatywnie na stan naszego zdrowia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ