Dieta Gersona – zasady, wskazania i efekty

0
1428
Dieta Gersona

Dieta Gersona nazwa wywodzi się od nazwiska jej twórcy — doktora Maxa Gersona, który opracował ją z myślą o eliminowaniu przyczyn powstawania chorób nowotworowych. Według jego teorii  twory patologiczne to uszkodzenia tkanek, które powstają z powodu zaburzenia równowagi sodowo-potasowej, co raz większego zatrucia organizmu oraz trwałego braku składników odżywczych i składników mineralnych.

 Czy wiesz na czym polega dieta Gersona i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta Gersona opiera się na aktywacji mechanizmu samoleczenia organizmu, który umożliwi, by ciało samo walczyło ze schorzeniami takimi jak: rak, artretyzmem, trądziki, cukrzyca, silną, nawracającą migreną, chorobami serca i innymi dolegliwościami. Jak przekonuje dr Gerson, schorzenia te są skutkiem nieodpowiedniej diety. W opozycji  do medycyny konwencjonalnej zauważa, że najważniejsze jest  leczenie źródła choroby, a nie jej objawów. Max Gerson podkreśla, że jedną z przyczyn wszelkich schorzeń cywilizacyjnych są przede wszystkim  toksyny, które są zawarte w naszym pożywieniu, wodzie czy  powietrzu. Dieta Gersona kładzie ogromny nacisk na odżywienie tkanek dużą ilością substancji pokarmowych, ponad to ważne jest usuwanie pozostałych w organizmie trucizn, które nabywamy z otoczenia, pożywienia. Podstawą diety Gersona są świeże, wyciskane z pozbawionych pestycydów warzyw i owoców soki, wegetariańskie, niskotłuszczowe posiłki pozbawione soli oraz lewatywa z kawy. Kuracja  ta skierowana jest w szczególności do osób, które cierpią na choroby nowotworowe, cywilizacyjne, ponadto mogą z niej skorzystać ci, którzy chcą oczyścić organizm z toksyn czy poprawić swój stan zdrowia oraz samopoczucie.

Dieta Gersona

Zasady terapii Gersona

Podczas diety powinno się wypijać 13 szklanek świeżo wyciśniętych soków z ekologicznych owoców, najlepiej, jakby był to sok marchewkowy, marchewkowo-jabłkowy, pomarańczowy lub zielony koktajl.  Należy je spożywać regularnie w godzinnych  odstępach, soki mogą być maksymalnie przechowywane przez  trzy godziny, ale w zamkniętym pojemniku w lodówce. Poza nimi zalecane są herbaty ziołowe takie jak: mięta, rumianek, lipa, kwiat pomarańczy, Essiac, pau d’arco. W codziennym planie żywieniowym  powinny pojawić się trzy niesłone posiłki,  bezmięsne złożone z owoców i warzyw, warto aby były z dodatkiem pełnoziarnistych produktów. Max Gerson wpadł na pomysł, aby stworzyć zupę  regulującą równowagę sodowo-potasową — zupę Hipokratesa, która hamuje rozwój nowotworu zachowując  w organizmie odczyn  zasadowy. Pomiędzy posiłkami należy jeść owoce takie jak jabłka, gruszki, banany, pomarańcze lub winogrona. Doktor Gerson ukazał, że jedyny tłuszcz, który nie ma działania nowotworowego i utleniającego jest  to olej lniany, warto dodać go do terapii oczyszczającej organizm.

Detoksykacja lewatywą z kawy

Na pierwszy rzut oka  to zagadnienie, lewatywa z kawy, może okazać się dziwnym i zaskakującym działaniem w terapii Gersona. Należy ją wykonywać  codziennie od trzech do pięciu razy. Jednakże  bez tego zabiegu cała dieta nie przyniosłaby wystarczających efektów, a może być również niebezpieczna, gdyż pacjent zaczynający kurację ma w swoim ciele nagromadzone toksyny, które zostały wchłonięte z pożywienia zanieczyszczonego pestycydami, konserwantami czy  innymi dodatkami do żywności.  W momencie zdecydowanej zmiany sposobu odżywiania, zdrowy pokarm jest z wzmożoną siła przyswajany i wydala z gromadzone w komórkach trucizny, a następnie przenosi je do wątroby. W wyniku tego wątroba zostaje szybko obciążona, co może spowodować  samozatrucie, a nawet śpiączkę  wątrobową. Brak dbania o oczyszczanie organizmu poprzez lewatywę z kawy może spowodować  negatywne skutki dla przewodu pokarmowego, z tego powodu  jest to fundamentalny składnik diety Gersona. Do przygotowania jednej lewatywy są potrzebne 3 czubate łyżki stołowe kawy mielonej i 1 litr wody.

Skuteczność diety Gersona

Zanotowano  już wiele przypadków, gdy ciężkie choroby  zostały wyleczone  w wyniku stosowania terapii doktora Maxa Gersona, te przypadki zostały opisane w książce pod tytułem „Metoda doktora Gersona” autorką jest córka lekarza — Charlotte i Beaty Bishop. Charlotte Gerson jako dziecko  chorowała na gruźlicę, jednak  w tamtych czasach nie znano  metody leczenia tej przypadłości, pomimo to za pomocą metody swojego ojca wyzdrowiała , obecnie ma już 95 lat. Warto zaznaczyć, że ta terapia  wymaga od nas wielu wyrzeczeń, nie od dziś wiadomo, że żywność  pozbawiona chemii i toksyn  jest kluczem do zdrowego życia, a wręcz do długowieczności . Po mimo faktu, że nadal nie wszyscy  uważają medycynę alternatywną za skuteczną, nie wierzą w jej efekty.  Ale podczas gdy tradycyjne metody zawodzą, człowiek szuka pomocy uciekając się do niekonwencjonalnych środków, bez odpowiedniej kontroli ciężko ściśle trzymać się zaleceń doktora Gersona. Dlatego też powołano instytut, który jest pośrednikiem podczas  przyjmowania  pacjentów do kliniki, gdzie mam miejsce proces leczenia. Warto więc skonsultować  zamiar tak radykalnej diety z lekarzem, monitorować jej przebieg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ