Dieta dla rzucających palenie

0
1214
Dieta dla rzucających palenie

Bardzo częstym zjawiskiem wśród osób, które rzucają  palenie jest problem  przyrostu masy ciała. Jest to efekt odstawienia papierosów oraz detoks od nikotyny. Powiązanych jest z tym szereg zmian, jakie zachodzą w organizmie. Jest jednak możliwe, by skutecznie pozbyć się nałogu palenia papierosów jednocześnie  w ogóle nie przybierając  na wadze. Gdy  zastosujemy  odpowiednio dobraną  i spersonalizowaną  dietę  oraz regularnie będziemy ćwiczyć, możemy być przekonani o tym, że zbędne kilogramy nie odłożą się nam w niechcianych miejscach.

Czynniki takie jak uprawianie sportu czy gimnastykowanie się  są nieodłączne  podczas procesu odtruwania organizmu z nikotyny. Mają doskonały  wpływ  na samopoczucie i sprawność fizyczną, zarówno  jak i tę intelektualną. Palenie papierosów to nałóg jak każdy inny mający na celu wywołać u człowieka krótkotrwałą poprawę samopoczucia. Podobne skutki mają powodować  jedzenie słodyczy czy picie alkoholu, które może stać się chwilowo rozluźniającym nałogiem . Który może nam zapewnić  „sztuczne” poczucie zadowolenia. Jednak  zaczynając walkę z każdym nałogiem należy pamiętać, że dieta jest nieodzownie z tym procesem związana . Tak więc  przy rzucaniu palenia, gdy zastosujemy odpowiednią dietę, będziemy cieszyć się zdrowym organizmem i unikniemy niechcianych kilogramów.

Dieta dla rzucających palenie

Odpowiedzmy teraz na pytanie,  dlaczego organizm narażony jest na tycie podczas rzucania palenia ?

Palenie papierosów często może „zastępować” osobom, które palą codzienny pokarm. Automatycznym skutkiem tego jest  zmniejszanie  się  apetytu,  natomiast,  gdy chcemy zerwać z nałogiem to kubki smakowe ulegają oczyszczeniu i stają się ponownie aktywne i czułe na smaki i zapachy, co powoduje to, że zaczynamy podjadać. Nikotyna jest substancją, którą przyspiesza metabolizm w organizmie jednocześnie zwiększa spalanie kalorii, a hormon wydzielany podczas palenia, czyli adrenalina wysyła do mózgu sygnał o „sytości”. Dlatego, gdy odstawimy papierosy, organizm przeżywa swego rodzaju szok poodstawienny i buntuje się często na różne sposoby. Jednym z nich są właśnie pojawiające się zbędne kilogramy.

 Warto się zastanowić,  jaką dietę stosować przy rzucaniu palenia ?

Przede wszystkim musimy ograniczyć spożywanie słodyczy i napojów gazowanych, ponieważ z pewnością będą one stanowić dla nas wielką pokusę. W momencie, gdy rzucamy palenie nasz apetyt ogromnie wzrasta i jedzenie staje się naszą rekompensatą za doznaną „krzywdę” w tym wypadku rozstanie się z naszymi „nikotynowymi przyjaciółmi”. Dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w zdrowe przekąski jak: surowe warzywa, owoce wszelkiego rodzaju oraz inne zdrowe przekąski.  A najbardziej te z dużą zawartością błonnika pokarmowego, który pozwoli nam utrzymać szczupłą sylwetkę i jednocześnie dając nam uczucie sytości.  Jabłko, rzodkiewka, banan, marchewka czy ogórek będą dobrym rozwiązaniem dla nas. Warzywa też zawierają w sobie antyoksydanty, które są odpowiedzialne za  odprowadzanie  z organizmu wolnych  rodników, jakie zostały nagromadzone  u nałogowego palacza, podczas długiego procesu.

 

Nie kupujemy zbyt dużej ilości produktów, unikaj tzw. „tworzenia zapasów”, tym samym ograniczamy ich spożywanie a codzienne chodzenie po nowe zakupy doskonale wpłynie na naszą kondycje fizyczną . Dobrze jest jeść o stałych porach, np.pięć regularnych posiłków dziennie. Co jest bardzo ważne w momencie rzucania palenia, nie zaczynamy diety odchudzającej, ponieważ dodatkowo będziemy rozdrażnieni . Potrzebujemy obliczyć na kalkulatorze kalorycznym, jaka ilość kalorii jest nam potrzebna na co dzień i przestrzegajmy tej liczby, to pozwoli zachować nam obecną masę ciała.

Podczas rzucania palenia dobrze jest zaopatrzyć się w soki, które powinny dostarczyć  nam wielu niezbędnych minerałów i witamin, gdyż organizm będzie potrzebował pomocy. Ważne jest picie niegazowanej wody w dużych ilościach przyczyni się do oczyszczania organizmu z toksyn.

Podczas rzucania palenia, zazwyczaj nie wiemy co zrobić z naszymi rękami, gdyż nawyk palenia był tak silny, że trzeba zająć czymś ręce. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem  jest przygotowanie półmiska z drobno skrojoną marchewką czy jabłkiem, by móc sięgnąć od czasu do czasu po owoc lub warzywo.

Oczywiście zalecamy, aby jak najbardziej ruszać  się i wykonywać ćwiczenia ruchowe, przy wybieraniu sportu warto zwrócić uwagę na to, który sport będzie sprawiał nam przyjemność  i  zapewniał relaks oraz oderwanie od nałogu palenia. Ważne są  regularne ćwiczenia, które z pewnością  pozwolą nam zachować sylwetkę w dobrej formie.  Możemy również robić rzeczy, których do tego czasu nie robiliśmy, wyjść do kina czy teatru. Umówić się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, obejrzeć jakiś motywujący film, przeczytać  parę ciekawych książek. Ma to na celu, by czas wypełnić czynnościami i zajęciami, tak nie zakrzątać myśli o paleniem.  Możemy z sukcesem zastosować również nikotynowe plastry jak też gumy do żucia, które również ograniczą gromadzenie się zbędnych kilogramów.

Przedstawiamy tutaj sprawdzone informacje, sposoby radzenia sobie z rzuceniem palenia, jednakże jednocześnie zalecamy, aby udać się do specjalisty.  Każda dieta powinna być skonsultowana z lekarzem bądź dietetykiem

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ