Czym jest DDA?

0
642
Czym jest DDA

DDA to skrót od nazwy “Dorosłe Dzieci Alkoholików”. Jest to nazwa syndromu, który można zaobserwować u niektórych osób, które wychowane były w domu z problemem alkoholowym. Czym zatem dokładnie jest ten syndrom, jak się objawia i czy można pomóc osobie, która na niego cierpi?

Alkohol w domu

W wielu domach pojawia się alkohol – niestety często pojawia się on w nadmiarze i zaczyna znacząco wpływać na życie wszystkich członków rodziny. Jak wskazują najnowsze badania psychologiczne i psychiatryczne, problemy z alkoholem w bardzo istotny sposób wpływają na funkcjonowanie całej rodziny, w szczególności dzieci. Co więcej, nie kończą się one wcale w chwili, w której dziecko wchodzi w dorosłość i opuszcza “rodzinne gniazdo”. Problemy te “wchodzą” wraz z człowiekiem w jego dorosłe życie i mogą stale wpływać na jego jakość.

Właśnie ze względu na ten stały wpływ, utworzony został termin syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika. Odnosi się on do całego spektrum problemów, jakie odczuwają w dorosłym życiu osoby mieszkające ako dzieci mieszkały z alkoholikami.

Charakterystyczne objawy DDA

Syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika daje bardzo wiele objawów, które łatwo mogą być pomylone z innymi zaburzeniami, ale także zwykłymi “wadami charakteru”. Często są to problemy bagatelizowane, zrzucane na karb niedostosowania lub niechęci, pomimo iż ich przyczyny leżą głęboko w psychice człowieka. Co zatem może się pojawiać?

Jedną z ważnych cech, która wskazuje na DDA, jest obniżone poczucie własnej wartości i brak świadomości własnych zdolności, a także zaniżanie swoich osiągnięć. Często osoby z tym syndromem nie potrafią odnaleźć swojej drogi życiowej i zawodowej, nie widząc się w żadnej roli, bo nigdy nie czują się dość dobre.

Innym typowym objawem jest niezdolność do określania i obrony własnych granic, ale także cudzych – może to bardzo istotnie rzutować na relacje z innymi i powodować poważne trudności w codziennym życiu rodzinnym. Przejawia się między innymi nadmierną potrzebą kontroli i poczuciem odpowiedzialności w relacjach, lękiem przed samotnością i odrzuceniem lub wręcz przeciwnie – lękiem przed bliskością i zdominowaniem.

Osoby z DDA mają też często problemy z zachowaniem równowagi emocjonalnej, są wybuchowe, drażliwe i wiecznie odczuwają napięcie przeplatane smutkiem i poczuciem winy. Mogą widzieć świat zerojedynkowo, szybko oceniać innych, ale także mieć tendencję do autodestrukcyjnych zachowań (jak nadużywanie używek, zachowania autoagresywne czy ryzykowne).

Czy osobom z DDA można pomóc?

Oczywiście – pierwszym krokiem do udzielenia im pomocy jest ich własna chęć do jej szukania. Często powtarzające się problemy społeczne mogą pomóc im zobaczyć, że nieświadomie powtarzają błędy rodziców, choć starają się ich unikać. Wówczas przychodzi też zazwyczaj czas na szukanie pomocy, by ostatecznie możliwe było zwalczenie DDA.

W tym celu warto skonsultować się z profesjonalnym psychoterapeutą, który podejmie się szczegółowej diagnozy oraz terapii. Ta prowadzi do przepracowania trudnych doświadczeń z życia rodzinnego i ułożenia sobie dorosłego życia na własnych zasadach – tak, aby nie wpływało już na nie brzemię przeszłości, która nigdy nie jest winą dorosłego dziecka alkoholika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ