USG dla sportowców

0
1046
usg kolana Warszawa

Urazy, naderwania mięśni i ścięgien, złamania, skręcenia czy zwichnięcia. To tylko niektóre z dysfunkcji, jakie nagminnie przytrafiają się sportowcom. I nie ma tutaj znaczenia dyscyplina, no chyba, że mówimy o szachistach. Do sportów, które charakteryzują się największym ryzykiem kontuzji, zalicza się bezsprzecznie kolarstwo. Kolarze dosyć często zmagają się z urazami kończyn dolnych, a przede wszystkim urazami kolan.

Medycy, którzy na co dzień zajmują się diagnostyką, leczeniem czy profilaktyką działań dla kolarzy, potwierdzają, że uszkodzenia kolan mogą mieć różne oblicze, ale do najczęściej występujących zalicza się właśnie naderwanie ścięgien czy problemy z rzepką. Praktycznie każda kontuzja wiąże się z silnym bólem i brakiem możliwości prowadzenia dotychczasowej aktywności.

Reakcja musi być natychmiastowa, a sportowiec nie może pozwolić sobie na bagatelizowanie problemu – w skrajnych przypadkach może go to całkowicie wykluczyć ze sportu. Trzeba wiedzieć, że kolano to ta część kończyny dolnej, która podlega największej eksploatacji podczas jazdy jednośladem. Nic więc dziwnego, że tak często właśnie tę część ciała dotykają uszkodzenia.

Silny ból, obrzęk, zaczerwienienie, to najczęściej występujące objawy, które skłaniają do wizyty u ortopedy. Medyk w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem, następnie podejmuje się realizacji konkretnych badań. W większości przypadków podstawowym badaniem jest usg kolana. Warszawa i inne miasta na terenie naszego kraju na szczęście dysponują wystarczającą liczbą profesjonalnych placówek, w których taką diagnostykę można wykonać.

Badanie ultrasonograficzne pozwala „zajrzeć” do wnętrza kolana i natychmiast stwierdzić przyczynę bólu. To dzięki temu możliwe staje się zalecenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej jest to farmakoterapia, ale też rehabilitacja. W skrajnych przypadkach konieczna staje się operacja chirurgiczna i długa rekonwalescencja.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ