Czym jest kwasica ketonowa, jak jej zapobiegać i leczyć?

0
664
Kontrolowanie stężenia glukozy we krwi pomoże zapobiec kwasicy ketonowej
fot. Pexels.com

Pojawia się zwykle nagle, a jej objawy szybko się nasilają. Związana jest ze znacznym niedoborem lub całkowitym brakiem insuliny. Dotyka najczęściej osób, które chorują na cukrzycę typu 1, choć może zdarzyć się w każdym typie cukrzycy. Czym jest więc kwasica ketonowa? Jakie są jej objawy?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/kwasica-ketonowa-objawy-przyczyny-diagnoza-leczenie-i-zapobieganie/

Czym jest kwasica ketonowa?

Gdy w organizmie osoby chorej na cukrzycę dochodzi do znacznego niedoboru lub zupełnego braku insuliny, ma to poważne konsekwencje dla jej organizmu. Po pierwsze prowadzi do hiperglikemii – przecukrzenia. To z kolei ma ogromny wpływ na metabolizm. Organizm, którego praca została poważnie zaburzona, zaczyna produkować coraz więcej ciał ketonowych, a więc substancji, które powodują jego zakwaszenie. Aby bronić się przed zbyt dużym stężeniem glukozy we krwi, pobudza ośrodek pragnienia w mózgu i zwiększa tym samym oddawanie moczu i prowadzi do odwodnienia.

Jakie są przyczyny i objawy kwasicy ketonowej?

Diabetyk, który zaprzestał przyjmowania insuliny lub przyjmuje ją nieprawidłowo musi się liczyć z wystąpieniem objawów kwasicy ketonowej. Ponadto może do niej też prowadzić poważna infekcja jak grypa, zapalenie gardła czy zakażenie dróg moczowych czy też ciężkie choroby jak zawał serca lub udar mózgu.

Na jakie objawy należy więc być szczególnie uważnym? Jeśli z ust osoby chorej można wyczuć zapach acetonu, towarzyszą temu nudności, wymioty, bóle brzucha, głowy i bóle w klatce piersiowej należy jak najszybciej sprawdzić poziom ciał ketonowych we krwi. Poza tym do objawom kwasicy mogą również towarzyszyć ogólne osłabienie organizmu, odwodnienie, utrata elastyczności skóry, zaczerwienienie policzków, wysypka, zaburzenia świadomości, a nawet utrata przytomności lub śpiączka.

Jak leczyć i jak zapobiegać kwasicy ketonowej?

Leczenie kwasicy odbywa się w warunkach szpitalnych. Zanim jednak chory trafi do szpitala, aby jak najszybciej odwrócić znaczące zmiany w metabolizmie, powinien pić jak najwięcej wody mineralnej niegazowanej oraz jak najszybciej przyjąć dawkę insuliny, która w krótkim czasie wyrówna powstałe braki. W szpitalu chory podłączony jest do kroplówki, nieustannie nawadniany. Dożylnie podawana jest mu także insulina i potas.

Każda osoba, która zmaga się z cukrzycą, musi liczyć się z jej powikłaniami. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stężenia cukru we krwi oraz regulowanie jego poziomu za pomocą insuliny, jak to ma miejsce w przypadku cukrzycy typu 1. Warto również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, zwłaszcza jeśli diabetyk choruje na grypę czy zakażenie dróg moczowych. W aptece dostępne są specjalne paski, które pomagają sprawdzić stężenie ciał ketonowych w moczu. Warto się więc w nie wyposażyć i gdy tylko paski pokażą pozytywny wynik, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zobacz też: http://www.fabrykafigury.pl/czym-jest-kwasica-mleczanowa-w-cukrzycy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ