Zgrzewarka stomatologiczna – jak działa i do czego się przydaje?

0
26
Zgrzewarka stomatologiczna

Stomatolodzy w swojej codziennej pracy korzystają z licznych narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej. Ich prawidłowa sterylizacja to kluczowa czynność, która pozwala zadbać o bezpieczeństwo pacjentów. Służą do niej między innymi tzw. autoklawy. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu narzędzi umieszcza się je w specjalnych opakowaniach przeznaczonych do sterylizacji. Są to rękawy, które należy jeszcze szczelnie zgrzać, do czego służą właśnie omawiane zgrzewarki stomatologiczne.

Zgrzewarka stomatologiczna- do czego się przydaje?

Zgrzewarka stomatologiczna okazuje się przydatna w przygotowaniu pakietów papierowo-foliowych, których używa się do sterylizacji wszelkiego rodzaju narzędzi ze stali nierdzewnej w autoklawie. Dzięki niej możliwe jest hermetyczne zamykanie rękawów stosowanych także do pakowania przyborów oraz materiałów przed procesem sterylizacji. Wysokiej jakości zgrzewarki mogą posłużyć gabinetowi stomatologicznemu przez długie lata, gwarantując niezawodne i skuteczne działanie. Tak zwana sterylizacja w pakietach to chętnie wybierana technika. Specjaliści doceniają jej komfort przeprowadzania, efektywność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Ta metoda sterylizacji pozwala na trzymanie sterylnych narzędzi stalowych przez długi czas od zakończenia procedury. Warto dodać, że zgrzewarka do rękawów foliowych sprawdzi się do zamykania rękawów w rolkach o różnej szerokości.

Jak działa zgrzewarka stomatologiczna?

Urządzenie to składa się z rączki, do której to zamocowane są elektrody oraz z jednostki zasilającej. Kompleksowo wyposażony sklep stomatologiczny ma w swoim asortymencie zazwyczaj dwa rodzaje zgrzewarek: modele impulsowe oraz rolkowe. Zgrzewarka impulsowa, nazywana też szczękową w swoim działaniu wykorzystuje impulsy elektryczne. Za ich pomocą nagrzewa końce folii, które łączą się ze sobą, gwarantując szczelne opakowanie. Za pomocą specjalnego uchwytu, możliwe jest zaciśnięcie gorących elementów, czyli tzw. szczęk. Takie sprzęty najczęściej sygnalizują temperaturę pracy oraz niezbędny czas procesu, poprzez dźwięk i diody LED. Tego typu modele polecane są do mniejszych gabinetów lekarskich, salonów kosmetycznych i przychodni.

Zgrzewarki rolkowe to bardziej rozbudowane urządzenia, pozwalające na zgrzewanie rękawów o dowolnej szerokości. Sprzęty te wyróżniają się wysoką wydajnością i możliwością pracy bez przerw. Tego typu modele posiadają ruchome rolki, które ściskają wsuwający się między nie materiał. Produkty wyposażone w dodatkowe podajniki oraz automatykę pozwalają na usprawnienie całego procesu. Zgrzewarki rolkowe także pozwalają na kontrolę temperatury pracy, ale także siły naciskurolki i prędkości.

Korzystanie z rękawów papierowo-foliowych przeciwdziała ponownemu skażeniu oczyszczonych narzędzi i akcesoriów. Zwiększa ich trwałość i znacząco ułatwia przechowywanie. Zgrzewarka stomatologiczna jest więc niezwykle istotnym narzędziem dla każdego dentysty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ