Zaparcia – skuteczne sposoby na nie

0
1776
zaparcia

Zatwardzenie może pojawiać się z wielu różnych powodów na przykład:  stres, brak ruchu, niektóre leki, sztuczne słodziki, dieta uboga w błonnik i płyny . Zaparcia mogą być również związane z niektórymi chorobami, na przykład niedoczynnością tarczycy, zespołem jelita drażliwego, cukrzycą, a nawet rakiem.

Zmiana diety i inne przyczyny…

Przyczyną zaparcia jest zbyt leniwe jelito. Cały pasaż jelitowy jest to czas, jaki jest potrzebny, aby zjedzony przez nas pokarm przemieścił się przez cały nasz przewód pokarmowy. U dorosłej zdrowej osoby zwykle trwa to mniej niż 72 godziny, jednak nie ma idealnego czasu trawienia jedzenia. Dodatkowo warto jest wiedzieć, że pasaż jelitowy u kobiet jest dłuższy niż u mężczyzn i z wiekiem jeszcze się wydłuża. Jeżeli między jednym a drugim wypróżnieniem upływa nie więcej niż 72 godziny, to  wszystko jest w normie. Gdy ten czas się wydłuża, to można mówić tu o spowolnionym pasażu jelitowym, który jest uznawany za patologię.

Nasz organizm

Powinniśmy przyjrzeć się naszemu procesowi trawienia. Jeśli jednak zaparcia się u nas pojawią to istnieje bardzo wiele różnych naturalnych środków przeczyszczających dzięki, którym unormujemy nasze wypróżnianie. Dodatkowo przyczynimy się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dieta przy zaparciach - co tosować

Istotne zasady…

Z zaparciami można poradzić sobie na naturalne sposoby, które pomogą przywrócić nam prawidłową częstotliwość wypróżnień: przynajmniej 3 razy w tygodniu.

  1. Oliwa z oliwek i sok z cytryny pomagają na zaparcia

Oliwa z oliwek zmieszana z sokiem z cytryny pomoże nam pozbyć się zaparć i pobudzi pracę układu pokarmowego. Taką miksturę pijemy na czczo, 20 minut przed śniadaniem.

  1. Melasa z trzciny cukrowej pomaga na zaparcia

Melasa z trzciny cukrowej jest bogata w witaminy i mikroelementy, zwłaszcza magnez, ale też skuteczny środek na zaparcia. Należy jeść na czczo jedną lub dwie łyżeczki melasy.

  1. Otręby z jogurtem pomagają na zaparcia

Otręby to źródło błonnika, zawiera on żywe kultury bakterii, które pomagają w tworzeniu flory bakteryjnej jelit. Musimy jeść codziennie kubeczek jogurtu naturalnego z jedną łyżeczką otrębów.

  1. Brzuszki pomagają na zaparcia

Wzmocnią one mięśnie uczestniczące w procesie defekacji, ale także poruszą treść jelitową.

  1. Siemię lniane pomaga na zaparcia

Kleik z siemienia lnianego pokryje śliską substancją ściany jelit, co ułatwi wypróżnienie. Pijmy kleik z siemienia lnianego pół godziny przed każdym posiłkiem. Możesz dodać do niego miód lub sok owocowy.

  1. Soda oczyszczona leczy zaparcia

Soda oczyszczona wprowadza powietrze do przewodu pokarmowego i obniża stężenie kwasu żołądkowego, pomaga przemieszczać się pokarmom przez jelita.

  1. Suszone owoce pomagają na zaparcia

Jedzenie 5-6 suszonych śliwek na czczo pomaga zlikwidować tę dolegliwość. Podobne właściwości mają suszone morele.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ