Taśma do ćwiczeń – czy warto?

0
1637
Taśma do ćwiczeń – czy warto?

Co jakiś czas pojawiają się nowe trendy w świecie treningu sportowego. W ten sposób wiele osób skłania się nie tylko ku dotychczas nieznanym dyscyplinom, ale decyduje się również na niespotykane wcześniej sprzęty. Taką popularnością cieszą się obecnie polecane przez wielu trenerów personalnych taśmy do ćwiczeń. Czy jednak faktycznie są warte uwagi oraz w jaki sposób mogą pomóc w treningu?

O ile ćwiczenia z obciążeniem w postaci hantli niosą za sobą oczywisty dla wielu efekt, o tyle taśma do ćwiczeń jest często uznawana za fanaberię związaną głównie z modą, a nie faktyczną potrzebą. Tymczasem faktycznie, według wielu kryteriów, taśmy tego rodzaju są jednymi z najciekawszych narzędzi treningowych, które można zaproponować praktycznie… każdemu!

Czym jest taśma do ćwiczeń?

Może to być zaskoczenie, ale jest… po prostu taśmą. Jest bardzo rozciągliwa, bo wykonana z gumy; najlepsze i najdroższe modele zostały zrobione z lateksu, który jest najtrwalszy. Im więcej domieszek gumy do lateksu, tym mniejsza wytrzymałość danej taśmy do ćwiczeń. Sprzęt ten służy do ćwiczeń poprzez właśnie jego rozciąganie, w czasie którego stawia on opór ciału, a to z kolei buduje tkankę mięśniową. Sprawia to również, że – jeśli chcemy wciąż ulepszać swoje ćwiczenia – co jakiś czas powinniśmy wymieniać taśmę na szerszą i grubszą, czyli dającą większy opór, ale o tym za chwilę.

Taśma, guma czy ekspander?

W zasadzie taśma do ćwiczeń i guma to praktycznie to samo, choć warto oczywiście spojrzeć, jak zostało wspomniane, na materiał, z którego oba sprzęty są wykonane. Dobrze jest jednak wiedzieć, że ekspandery są zazwyczaj czymś zupełnie innym. Przede wszystkim mają uchwyty na końcach, podczas gdy taśma ma formę obręczy czy opaski. Taśma jest wykonana w całości z jednolitego, rozciągliwego materiału, zaś ekspander może mieć w sobie m.in. sprężyny czy liny umiejscowione pomiędzy dwoma uchwytami. Z uwagi na swoją budowę ekspander służy przede wszystkim do wykonywania mniejszego zakresu ćwiczeń, podczas gdy taśma – choć tańsza – jest bardziej uniwersalna.

Opór – jak dobrać?

Przede wszystkim na początek trzeba dobrze dopasować taśmę do ćwiczeń do naszych potrzeb. Jeśli dopiero zaczynamy treningi i nie mamy zbyt wiele siły i wydolności, lepsza będzie taśma o najmniejszym oporze, np. ok. 9 kg, co odpowiada szerokości 13 mm. Stopniowo możemy wymieniać taśmy na grubsze i szersze; warto jednak zwrócić uwagę na opór sugerowany przez producenta, bo dwie taśmy o tej samej szerokości mogą mieć różną grubość, co nieco zmienia wartość oporu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ