Sprawdzenie wskaźnika masy ciała

0
1305
Sprawdzenie wskaźnika masy ciała

Przyczyn otyłości można dopatrywać się w genach, bo czasem się zdarza, że to one ponoszą główną odpowiedzialność za naszą nadmierną wagę ciała.

Bywa, że przyczyną nadwagi lub otyłości są choroby i co za tym idzie leczenie farmakologiczne. Gdyż niektóre leki posiadają taki skutek uboczny, że powodują przyrost masy ciała. A zwłaszcza działają tak leki hormonalne i psychotropowe.

Lecz nawet laicy w tej dziedzinie podejrzewają, że najczęstszą przyczyną otyłości jest nadmierna konsumpcja i nieracjonalne odżywianie. Nadmierna ilość kalorii bardziej tuczy niż brak aktywności fizycznej. I dlatego podczas kuracji odchudzającej najważniejsze jest liczenie kalorii.

A co na to nauka?

W Polsce na nadwagę cierpi około 50 % mężczyzn i około 38 % kobiet. Od dziesiątków lat naukowcy prowadzą badania dotyczące otyłości. Niestety nie ma leku na skuteczną degradację nadmiernego tłuszczu. Jedynym możliwym sposobem na zrzucenie wagi ciała, jaki oferuje medycyna jest zabieg operacyjny polegający na zmniejszeniu żołądka. Lecz jest to ostateczność, ponieważ zawsze niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo.

Znaczniej prościej byłoby schudnąć poprzez własne działanie. Tym bardziej, że według naukowców najczęstszą przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i brak ćwiczeń fizycznych. A przecież przy odrobinie zaparcia możemy zmienić swoje nawyki żywieniowe i swój tryb życia. I sami doprowadzić do zmniejszenia wagi naszego ciała.

Jak możemy sprawdzić swój indeks BMI, czyli wskaźnik masy ciała ?

W tym celu można wykonać prosty test polegający na pomiarze masy ciała i wykonaniu testu na mierniku BMI.
Albo na pomiarze obwodu talii w stosunku do obwodu bioder, pomiarze grubości fałdu skórnego, pomiarze bioimpedancji elektrycznej ciała. Bioimpedancja elektryczna pozwala przeanalizować skład naszego ciała. A więc skład tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, zawartości wody, jak i wielu innych składników w naszym ciele.

I tak dla osoby dorosłej posiadającej średnio umięśnioną sylwetkę BMI odzwierciedli tkankę tłuszczową.

wartość prawidłowa wynosi 19, 0 – 25, 0
nadwaga 25, 0 – 30, 0
1 stopień otyłości 30, 0 – 35, 0
2 stopień otyłości 35, 0 – 40, 0
3 stopień otyłości, czyli tak zwana skrajna otyłość 40, 0 – 50, 0
skrajnie olbrzymia otyłość 50, 0 – 60, 0
super skrajna olbrzymia otyłość 60, 0 lub więcej.

Naukowcy stosują dokładne badania, których zadaniem jest oznaczenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie:

– tomografia komputerowa z oceną planimetryczną
– bioimpedencja elektryczna ciała
– podwójna absorpcjometria
– jądrowy rezonans magnetyczny
– metody sonograficzne (USG)
– metody izotopowe

[Głosów:5    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ