Słodziki a cukrzyca

0
2020

W dzisiejszych czasach diabetycy nie muszą omijać słodkich produktów spożywczych szerokim łukiem. Dlaczego? Ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które słodzone są słodzikami, które nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.

Słodziki możemy podzielić na kilka rodzajów:

naturalne: fruktoza i stewia. W przypadku tego pierwszego badania zaczęły dowodzić, że spożywanie fruktozy źle wpływa na pracę naszego organizmu i dietetycy powoli zaczynają odradzać ją cukrzykom. Natomiast badania prowadzone na ludziach dotyczące działania spożywania stewii wykazują, że po zjedzeniu produktów słodzonych tą substancją, stężenie insuliny we krwi jest niższe. Pamiętać należy jedynie, żeby nie przekraczać dziennej dawki jej spożycia, czyli 4 mg na każdy kg naszej masy ciała.

– sztuczne: acesulfam-K, sacharyna czy aspartam. W przypadku tego ostatniego znajdziemy szereg badań i dowodów na to, że jest bezpieczny zarówno dla ludzi zdrowych, jak i cukrzyków. Jego główne zalety to: jest ponad 180 razy słodszy od cukru, co oznacza, że dodajemy go dużo mniej, a dostarczy nam tyle energii, ile dostarcza glukoza (4kcal/g). Kolejnym plusem jest wzmacnianie i utrwalanie aromatu i smaku owocowego, głównie owoców cytrusowych. Jedną z bardziej przekonujących zalet jest to, że nie ma żadnego posmaku, co na przykład cechuje naturalne słodziki.

Stosowanie aspartamu przy cukrzycy

Aspartam w cukrzycy jest polecanym słodzikiem również ze względu na to, że zupełnie nie wpływa na wydzielanie insuliny oraz nie dostarczy do organizmu żadnych kalorii!

Bezpieczne stosowanie aspartamu

Oczywiście jako sztuczna substancja chemiczna ma mnóstwo przeciwników, którzy bezskutecznie próbują udowodnić jego szkodliwy a wręcz trujący wpływ na organizm ludzki. Na szczęście z łatwością znajdziemy szereg badań (potwierdzonych i zrecenzowanych przez na przykład FDA, GEO czy EFSA), które temu zaprzeczają. Badania te wykazują, że nie ma dowodów na to, że spożywanie aspartamu w ilościach nieprzekraczających dziennej dawki do spożycia (4 mg na każdy kilogram naszej masy ciała) ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Źródło informacji:

http://www.fitnessstyl.pl/slodziki-dla-cukrzykow/

https://parenting.pl/10-mitow-dotyczacych-diety-cukrzycowej/8

https://www.facetemjestem.pl/wp-content/uploads/2013/11/aspartam_infografika.pdf

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ