Maty do jogi – kilka dylematów do rozstrzygnięcia

0
1889
Maty do jogi – kilka dylematów do rozstrzygnięcia

Jednym z pierwszych dylematów, przed jakim zostają postawione osoby postanawiające rozpocząć praktykowanie jogi, jest decyzja o zakupie odpowiedniej maty. Oferta rynkowa może przyprawić o ból głowy i to nie z powodu niedostatku, ale bogactwa wyboru. Maty do jogi bardzo różnią się między sobą, więc trochę trzeba się natrudzić, aby w stu procentach dobrać matę do własnych oczekiwań i upodobań.

Mata grubsza czy cieńsza?

Maty mające mniej niż 3,5 mm grubości na pewno dają mniejszy komfort użytkowania, ponieważ dokładnie wyczuwa się twardość podłoża, na którym mata zostaje rozłożona. Przede wszystkim osoby początkujące mogą mieć problemy ze względu na wrażliwość albo nawet bolesność kolan. Plusem takiej maty będzie niższa waga, co przydaje się szczególnie w transporcie, kiedy musimy nosić matę ze sobą. Ponadto, cieńsze maty mają zazwyczaj niższe ceny.

Maty do jogi o grubości 3,5-6 mm bardzo dobrze amortyzują i dzięki temu nawet wyjątkowo twarde podłoże nie stanowi problemu, a wykonywanie asan jest wygodne. Grubsze maty charakteryzują się również zwiększoną trwałością, więc z reguły wytrzymują dłużej w dobrym stanie. Ich minusem wydaje się niekiedy duża waga oraz większe gabaryty, więc takie maty najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych, kiedy nie trzeba ich przewozić ze sobą. Drugą kwestią niezbyt miłą okazuje się wyższa cena w stosunku do cienkiego odpowiednika.

Standardowa czy niestandardowa długość?

Standardowa długość, czyli 180 cm jest wystarczająca do większości osób, ale nie dla wszystkich. Jeżeli wyróżniamy się wysokim wzrostem, to należy rozważyć długość niestandardową, aby nie wypadać poza matę w trakcie wykonywania asan. Zawsze powinien być pewien zapas, a więc nasz wzrost plus kilka, a nawet kilkanaście centymetrów więcej.

Mata z PVC, kauczuku czy TPE?

Maty do jogi kilka dylematów do rozstrzygnięcia2
Tutaj sprawa jest prosta. Wybór należy do każdego z nas. Kwestia naszego gustu, preferencji oraz możliwości finansowych. Jeżeli sprawy ochrony środowiska są dla nas kluczowe, to powinniśmy wybierać maty do jogi z surowca ekologicznego i biodegradowalnego, a takie na pewno są maty z kauczuku i TPE. Materiał naturalny, jakim jest kauczuk charakteryzuje się jednak dość specyficznym zapachem i nie każdemu może on odpowiadać, jednakowoż te maty są niezwykle wytrzymale i mają dobre parametry antypoślizgowe. TPE, a więc termoplastyczny elastomer jest nietoksycznym plastikiem, który szczególnie poleca się alergikom. Nie zawiera w składzie żadnych składników toksycznych lub niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Charakteryzuje się też świetnymi parametrami wytrzymałościowymi i antypoślizgowymi. W przypadku PVC należy dokładnie sprawdzić jakość wykorzystanego surowca. Są różne rodzaje polichlorku winylu i te gorszej jakości mogą stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dana mata na pewno będzie miała dobrą klasę, to trzeba kupować w sklepie specjalistycznym, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html.

Tańsza czy droższa mata?

Zbyt tanie maty do jogi mogą nie prezentować odpowiedniej jakości, ale nie musimy od razu nabywać maty najdroższej. Już takie ze średniej półki cenowej, a więc w okolicach stu złotych powinny spełnić nasze oczekiwania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ