Kiedy podejmuje się decyzję o byciu sportowcem

0
2081
Kiedy podejmuje się decyzję o byciu sportowcem

Bycie sportowcem to marzenie wielu chłopców. Już kilkulatkowie przecież potrafią cały dzień spędzać na boisku, kopiąc piłkę. Często też pytanie przez rodziców, czy dziadków, kim chcieliby zostać w przyszłości, odpowiadają, że piłkarzem. Oczywiście wielu rodziców na taką odpowiedź uśmiecha się pobłażliwie, sądząc, że dziecku ten pomysł w końcu przejdzie i wybierze bardziej praktyczny zawód chirurga, adwokata czy też inżyniera.

Jednak pasję sportową swojej pociechy warto wykorzystać…

W końcu tak często słyszy się dzisiaj, że młodzież zbyt dużo czasu spędza przed ekranem telewizora lub komputera, a zbyt rzadko wychodzi na dwór, by pograć w piłkę, pobiegać. Z tego powodu, gdy dziecko już w przedszkolu deklaruje chęć zostania sportowcem, warto zapisać je na treningi sportowe wybranej dyscypliny.  W tym celu warto również zachęcić młodego człowieka do poszukiwania takiej formy aktywności ruchowej, która szczególnie go zainteresuje. Rolą rodziców, na tym etapie wychowania, jest przede wszystkim pokazanie maluchowi wielości możliwości, które ma. Zamiast więc ograniczać się tylko do treningów piłkarskich można dziecku zaproponować udział w lekcjach pływania, tenisa lub zajęciach jazdy konnej.  Im więcej malec będzie miał propozycji, tym większa szansa, że wśród nich odnajdzie swoją prawdziwą pasję.

A gdy okaże się, że pasja sportowa nie mija, być może warto wspierać swoją pociechę w jej wędrówce do sukcesu. Bo trzeba tu zaznaczyć, że aby kariera sportowa rozwijała się prawidłowo, należy zacząć ją już w dzieciństwie.  Dlatego dzieci, które nie tylko z ochotą uprawiają sport, ale także przejawiają w tym kierunku szczególne zdolności, zapisywane są do specjalnych szkół sportowych. Tutaj oprócz tradycyjnych lekcji matematyki czy języka polskiego odbywają się także regularne treningi sportowe.  Na tym etapie młody człowiek z pewnością jest w stanie, oczywiście z pomocą rodziców, a także trenerów, znaleźć taką dyscyplinę, której uprawianie będzie dla niego stanowiło prawdziwą przyjemność i jednocześnie, w której ma ogromne szanse na sukces.

Oczywiście na tym etapie, kiedy dziecko bierze już udział w profesjonalnych treningach sportowych, warto wytłumaczyć mu, z jakimi obowiązkami i niedogodnościami często wiąże się kariera sportowa. Bo trzeba przyznać, że każdy sportowiec wcale nie ma łatwego życia. Przede wszystkim plan jego dnia wyznaczają bardzo wyczerpujące treningi sportowe.  Osoba, która w sporcie chce odnieść sukces na miarę medalu olimpijskiego trenować musi niemal każdego dnia po wiele godzin. Dodatkowo musi też pracować z całym sztabem ludzi, którzy dbają o jej kondycje fizyczną i psychiczną. Człowiek taki musi więc liczyć się z tym, że będzie mogła jeść tylko to, co znajdzie się w jadłospisie ułożonym specjalnie dla niej, przy uwzględnieniu jej indywidualnych potrzeb, przez specjalistę dietetyka.

Ten specjalista określi też, jakie odzywki i suplementy diety dany sportowiec powinien zażywać, by móc osiągać spektakularne sukcesy. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że życie sportowca związane jest z ciągłymi wyjazdami.  A to trzeba pojechać na trening czy zgrupowanie za granicę, a to trzeba pojawić się na jakiś zawodach…

Sprawdzone odżywki i suplementy znajdziesz na Olimp-Nutrition.pl

Bo wiadomo przecież, że im więcej startów w różnego typu imprezach sportowych, tym większa szansa na zakwalifikowanie się do imprez o najwyższej randze, jak choćby Igrzyska Olimpijskie czy też Mistrzostwa Świata. To jednak wszystko związane jest z tym, że osoba, która całe swoje życie związała ze sportem, może czasami czuć się samotna, tęsknić za rodziną.

Takim ludziom również trudno jest założyć rodzinę, bo jak tu wychowywać dzieci, jeśli ciągle jest się w rozjazdach?

Co prawda przykłady polskich znanych sportowców dowodzą tego, że wszystko jest możliwe. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia wynagrodzenia. Jeśli ktoś decyduje się na to, by zawodów zająć się sportem, musi brać pod uwagę, że zarówno treningi jak i specjalistyczny sprzęt, który przecież na pewnym poziomie uprawiania wybranej dyscypliny sportu jest niezbędny, drogo kosztują. Dlatego trzeba też opracować szczegółowy plan, który zakładał będzie zdobycie środków właśnie na trenowanie sportu oraz na utrzymanie siebie. Wiadomo co prawda, że zajęcie wysokich pozycji na ważnych zawodach sportowych jest wynagradzane także pewną kwotą pieniędzy, jednak to nie zawsze wystarcza.

Dlatego osoby, które planują zająć się sportem na poważnie, muszą brać pod uwagę to, że będą także zmuszone do grania w reklamach, czy promowania produktów przekazanych przez sponsora. Dla niektórych jest to nieco podobne do sprzedania się określonym markom. Jednak jest to pewien kompromis, na który każdy zawodowy sportowiec po prostu musi pójść. Jeśli jednak komuś takie właśnie życie nie odpowiada, nie powinien swojej przyszłości zawodowej wiązać ze sportem, ale powinien poszukać bardziej stabilnego zajęcia.

A sport może przecież nadal trenować, tyle, że amatorsko i jedynie dla własnej satysfakcji oraz po to, by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem i rewelacyjną kondycją fizyczną.

[Głosów:4    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ