Kettlebell – cudowna moc kuli

0
1640
kettlebells

Od kilku lat coraz bardziej  rośnie ich popularność, wypierają hantle z codziennego treningu wielu osób, tworzą  możliwości wykonania ogólnorozwojowego treningu z dużą intensywnością.

Efekty robią są zadziwiające oraz robią zadziwiające wrażenie.

Dzięki kształtowi  kettla obniżony jest środek ciężkości, co pozwala wykonywanie ćwiczenia  przy pomocy tego przyrządu angażowanie niemal wszystkich mięśni. Wszechstronność ćwiczeń z kettlebells powoduje, że niektórzy zaliczają je bardziej do treningu ogólnorozwojowego niż tradycyjnego podnoszenia ciężarów. Do najważniejszych zalet treningu z kettlebells należą:budowanie siły i wytrzymałości wszystkich mięśni, co pozwala na harmonijny rozwój całego ciała; szybsze pojawianie się rezultatów niż w przypadku ćwiczeń z hantlami i sztangami; poprawa kondycji i wydolności sercowo-naczyniowej; usprawnienie ruchów ciała przy wykonywaniu codziennych czynności, zwiększenie mobilności i gibkości; zwiększenie efektów odchudzania. Wygodny uchwyt umożliwia wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych w wielu płaszczyznach oraz daje możliwość uniesienia większych obciążeń.

Jak wyglądają ćwiczenia? Ćwiczy się wygodnie i efektywnie.

Dobra technika jest tu bardzo ważna, ponieważ ćwiczenia nie należą do najłatwiejszych szczególnie dla osób początkujących, dlatego należy zaczynać od najmniejszych obciążeń i po opanowaniu ruchu  warto sukcesywnie zwiększać obciążenia.  Ciężar nie może być zbyt mały jak również zbyt duży – szczególnie musisz panować nad obciążeniem i kettle nie może wypaść z ręki.

Ćwicząc oprócz wzmacniania  mięśni,  ponadto spalisz tkankę tłuszczową i poprawisz wytrzymałość, ponieważ utrzymując przyrząd w ciągłym ruchu, ćwiczenia wykonywane są z dużą intensywnością. Można śmiało powiedzieć, że nie da się wykonywać ćwiczeń bardzo wolno, co jeszcze bardziej zwiększa zaangażowanie mięśniowe, ponieważ należy jednocześnie nadawać ruch przyrządowi i podążać za nim.

kettlebells

Kettlebell jest przyrządem zazwyczaj wykorzystywanym w treningu Crossfit, którego głównym celem jest wzmocnienie całego ciała dzięki treningowi funkcjonalnemu, najbardziej przydatnego w codziennym życiu. Kształt Kettla umożliwia nam wykonanie wiele różnych czynności takich jak: wykonywania podrzutów, wymachów, zamachów i innych ruchów przydatnych w codziennym życiu, których nie wykonamy przy pomocy innych sprzętów. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodą z ćwiczeniami z kettlami warto zwrócić się o pomoc trenera, który  poradzi nam o sposobach dobrania techniki  i poprawność wykonywanych ćwiczeń. Jeśli nie trenujesz pod okiem instruktora, ćwicz przed lustrem by kontrolować ułożenie swojej sylwetki.

Oto kilka propozycji ćwiczeń:

Swing

Należy stanąć w rozkroku, lekko ugięte kolana. Kettelbell trzymamy w wyprostowanych rękach między nogami, plecy proste w odcinku lędźwiowym.

Odmach Kettla jak najdalej za siebie na prostych wyciągniętych rękach(w tył), energiczny wyprost nóg,  następnie wypchnięcie bioder w przód oraz wychylenie odważnika przed siebie na prostych rękach.

Powtórz 10 razy.

Ważne: Ćwiczenie wykonuj cały czas na prostych plecach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przysiad z wyciskaniem

Wykonując to ćwiczenie stań w rozkroku, stopy ustaw równolegle w lekkim przysiadzie, Kettlebell trzymany w jednej ręce pomiędzy nogami.

Wyprost nóg z jednoczesnym  wypchnięciem bioder w przód, przyrząd podciągamy do barku – zatrzymanie ruchu.

Wyprost ręki z kettlem nad głowę.

Powrót tą samą drogą do pozycji początkowej.

Po każdym powtórzeniu zmień  rękę, którą ćwiczysz.

Powtórz po 10 razy na jedną rękę.

Ważne: Ruch końcowy, czyli wyprost ręki nad głową musi być wykonywany dokładnie z „wkręceniem” barku.

 Wiatrak- skłon w płaszczyźnie czołowej

Rozpocznij od stanięcia w szerszym rozkroku, prawa ręka ułóż wzdłuż tułowia, w lewej nad głową trzymany Kettelbell.

Ruch jest wykonywamy do boku, w płaszczyźnie czołowej, czyli tak jakbyśmy stali pomiędzy dwiema ścianami i nie możemy wychylić się ani do przodu ani do tyłu, ruch tylko do boku.

Skłon wykonywany jest kierując wolną, w tym wypadku prawą dłoń, do prawej stopy.

Po 5 powtórzeniach zmiana strony ćwiczącej.

Ważne: Wykonując skłon do boku kettel cały czas „ciągnięty” jest w górę, nie może on iść nad głową!!! (patrz zdjęcie)

Pamiętaj, że bark również „wkręca” się podczas ruchu.

Jeśli wykonujesz ćwiczenie po raz pierwszy, najbezpieczniej będzie jeśli  wybierzesz najmniejsze obciążenie, by nauczyć się poprawnie prowadzenia ruchu. Jeśli opanujesz technikę możesz zwiększać sukcesywnie obciążenia.

Dla kogo przeznaczony jest Kettlebells?

Kettlebells polecane są każdemu, kto chce połączyć wysoką skuteczność treningu siłowego i wytrzymałościowego z jednoczesnym podnoszeniem ogólnej sprawności i koordynacji ruchowej. Dzięki kettlebells można zwiększyć siłę bez rozrostu masy mięśniowej, co czyni ten rodzaj przyrządu idealnym dla kobiet. Dodatkową zaletą ćwiczeń z odważnikami jest angażowanie mięśni nóg i pośladków, a więc tych partii ciała, które u większości pań wymagają wzmocnienia i ujędrnienia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ