Jak zacząć ćwiczyć aby schudnąć?

0
2168

Pewnego dnia, przechodząc obok lustra, stwierdzasz, że Twoja sylwetka pozostawia wiele do życzenia. W głowie kołacze się myśl – muszę coś z tym zrobić! W pracy koledzy opowiadają o wczorajszym treningu na siłowni, nie chcesz włączać się w dyskusję, bo przecież nie masz żadnego doświadczenia. W drodze do domu podejmujesz decyzję – będę ćwiczyć. Tylko od czego zacząć?

Prawdą jest, że pierwszy trening na siłowni to duże przeżycie. Nie znasz ludzi, nie znasz otoczenia, no i trzeba wybrać jakiś rodzaj ćwiczeń. Bardzo dobrą decyzją jest skorzystanie z pomocy trenera osobistego lub instruktora, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Możesz też jednak sam przygotować sobie swój własny plan i realizować go na siłowni.

Od czego zacząć?

Przed każdymi zajęciami na siłowni konieczna jest rozgrzewka, która przygotuje Twoje ciało do właściwych ćwiczeń. Wystarczy 10-15 minut ćwiczeń ogólnych na bieżni, rowerze i wiosłach.

Gdy mięśnie będą już odpowiednio rozgrzane, warto rozpocząć trening wzmacniający, który ma na celu przygotowanie całego ciała do znacznie większego wysiłku, co finalnie skutecznie zapobiega ewentualnym skurczom czy przeciążeniu.

Choć może się zdziwisz, na siłowni trzeba postępować w myśl starej zasady – od ogółu do szczegółu. Co to znaczy? Ćwiczenia należy zaczynać od tych dedykowanych całym partiom mięśni, czyli grzbietu, klatki piersiowej, nóg czy brzucha. Dopiero w kolejnej fazie należy wykonywać ćwiczenia na mniejsze obszary mięśni, jak na przykład biceps.

Jak wytrwać w postanowieniu?

Czy pierwszy trening będzie tym  ostatnim, czy stanie się on początkiem nowego okresu w Twoim życiu? Tego prawdopodobnie nie wiesz sam. Pierwszym krokiem jest pójście na siłownię i zrealizowanie treningu, który nie będzie tym na najwyższym poziomie, bo nie może takim być. Pierwszy trening powinien być lekki, oczywiście dostosowany do Twoich możliwości, bo inaczej będziesz mieć kłopoty nawet z dotarciem do domu.

Intensywność treningu należy zwiększać stopniowo, wraz ze wzrostem Twojej wydolności. A gdy po kilku treningach stwierdzisz, że to jest to, co chcesz robić, wówczas warto zainteresować się i wdrożyć zwyczaje, które powinny towarzyszyć wszystkim realizującym wymagające treningi.

Pora, abyś uważnie przyjrzał się swojej diecie, bo intensywne ćwiczenia wymagają komponowania posiłków tak, abyś bez problemu mógł znosić trudy kolejnych treningów.

Trzeba zadbać o właściwe posiłki zarówno przed ćwiczeniami, jak i te potreningowe, które muszą uzupełnić wszystko to, co w czasie zajęć zostało po prostu zużyte. Nie dziw się, gdy często będzie Cię dopadać niepohamowany apetyt. To tylko znak, że organizm manifestuje swoje potrzeby i to Ty musisz je zaspokajać.

No i na koniec, bardzo ważna rada. Rób to, czego domaga się Twój organizm. Jesteś głodny, jedz. Jeśli jesteś senny, zrób sobie drzemkę. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym, niezbędna jest odpowiednia ilość snu, aby organizm miał czas się zregenerować. Powinieneś sypiać 8-9 godzin, a jeśli będziesz realizował 5 treningów tygodniowo, to przyda Ci się nawet 10 godzin snu.

Dodatkowe informacje o tym jak zacząć ćwiczyć znajdziesz pod poniższym adresem: http://www.michalwrzosek.pl/trening/jak-zaczac-cwiczyc/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ