Jak leczyć siniaki i stłuczenia domowymi sposobami?

0
1798
siniaki

Siniaki i stłuczenia to bardzo popularne kontuzje, które zdarzyć mogą się zawsze i wszędzie. Nietrudno o nie także w domu, a nie zawsze ma się pod ręką preparaty z apteki czy też możliwość, by udać się po nie do sklepu. Warto znać domowe sposoby na te przypadłości, które wykorzystują to, co ma się zawsze w domu.

Zimne okłady

Stosowanie lodu na kontuzje jest bardzo popularne i daje doskonałe efekty. Można wykorzystać do tego woreczek z kostkami lodu, ale do zimnych okładów nada się nawet zimna i gładka powierzchnia noża czy też specjalny żelowy kompres jeśli ma się taki w domu. Poza domem warto zastosować cokolwiek, co ma niską temperaturę, na przykład butelkę z schłodzonym napojem. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się ból, a krwiak nie powiększa się, a więc szybciej się zagoi. Zimnego okładu nie należy jednak jednorazowo trzymać dłużej niż 10 minut. Okłady należy powtarzać przez dobę po urazie.

Skuteczny roztwór sody

Stłuczone miejsce przestanie boleć jeśli przyłoży się nań gazę czy inny kompres zamoczony w roztworze sody. Łyżeczkę sody należy rozpuścić w połowie szklanki zimnej wody. Można też wykorzystać ocet. Kompres taki należy trzymać na miejscu stłuczenia przez 15 minut.

Oliwa i czosnek

Składniki, które każdy zawsze ma w kuchni, także świetnie działają na siniaki i stłuczenia. Kilka ząbków czosnku należy przecisnąć przez praskę i wymieszać w naczyniu z 2 łyżkami oliwy. Mieszaninę należy nałożyć na miejsce urazu, przykryć gazą i pozostawić na kilkanaście minut. Taki kompres warto powtarzać przez cały dzień kilkakrotnie. Oczywiście tej metody nie stosuje się na otwarte rany, ponieważ czosnek wywołałby pieczenie i podrażnienie.

Liście kapusty

Wystarczy oderwać liście od główki i zgnieść je, by puścił sok, a następnie wewnętrzną stroną obłożyć nimi ciało. Taki okład należy owinąć bandażem i zostawić na całą noc. Świetnie łagodzi to obrzęk, zasinienie, a także ból.

Na nieestetyczne siniaki pomaga także masowanie, ponieważ ułatwia to rozprowadzanie krwi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ