Domowe sposoby na zajady – kilka naszych porad

0
1412
Domowe sposoby na zajady

Zajady są dość powszechną przypadłością, polegająca na zaczerwienieniu, pieczeniu i pękaniu kącików ust. Najczęściej dotyczą osób z niewłaściwą higieną jamy ustnej, niewłaściwą dietą oraz z infekcjami (w tym min. drożdżyca w przypadku długotrwałej antybiotykoterapii). Skutecznymi domowymi sposobami na zajady są produkty bogate w witaminy A, B, D, E i K. Zajady mogą uprzykrzyć życie i powodować spory dyskomfort, zwłaszcza kiedy w miejscach objętych infekcją tworzy się nadżerka drażniąca błony śluzowe jamy ustnej. Należy pamiętać, że istnieją naturalne metody pozwalające na szybkie pozbycie się dolegliwości. Zaleca się, by leczenie zajadów rozpocząć od jak najszybszego uzupełnienia witamin.

Przyczyny zajadów w kącikach ust

Zanim przystąpi się do leczenia, warto poznać przyczyny zajadów. Źródłem dolegliwości są niedobory witamin z grupy B, infekcja bakteryjna (wywołana m.in. paciorkowcami), antybiotykoterapia, infekcja grzybicza (najczęściej wywołana drożdżakami), infekcje wirusowe, spadek odporności, , cukrzyca, otyłość, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (m.in. przez aparat ortodontyczny, protezy) oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Aloes naturalnym sposobem na zajady w kącikach ust

Bardzo skutecznym sposobem na leczenie zajadów jest stosowanie soku z liści aloesu. Jeśli osoba zmagająca się z dolegliwością ma w domu tę roślinę, wystarczy, że ułamie liść aloesu i jego wilgotną stronę przyłoży do ust. Aloes ma silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się bakterii, a także przyspiesza regenerację skóry. Sprawdzonym przepisem jest zmiksowanie 4 liści aloesu i zalanie ich ok. 400 ml wrzątku. Po zaparzeniu należy przecedzić napar i wlać do ciemnej butelki. Miejsca dotknięte zajadami przemywać miksturą kilka razy dziennie.

domowym sposobem na zajady jest miód

Ogórek, miód i oliwa z oliwek na zajady

Osoby borykające się z zajadami powinny wypróbować sprawdzoną od wielu pokoleń terapię ogórkową. Takie domowe sposoby na zajady mogą być bardzo skuteczne. Czego potrzebujemy? Wystarczy pokroić warzywo w plasterki i przykładać kilka razy dziennie na zmienioną skórę. Ogórek ma silne właściwości regeneracyjne, przynosząc ulgę podrażnionej skórze. Dodatkowo zapobiega namnażaniu się bakterii, dzięki czemu zwalcza jedną z częstych przyczyn rozwoju zajadów.

Z uwagi na bogactwo dobroczynnych właściwości, nie sposób pominąć miodu jako skutecznego, naturalnego i domowego lekarstwa na zajady. Miód wykazuje działanie przeciwzapalne i ułatwia gojenie się zajadów. Wystarczy, że osoba cierpiąca na dolegliwość do łyżeczki miodu doda kilka kropel tranu i posmaruje kąciki ust przed zaśnięciem. Efekt powinien przyjść już następnego dnia!

Kolejnym domowym sposobem na zajady jest terapia oliwą z oliwek, która jest bogata w witaminy A, D, E i K. Parę kropel oliwy należy nałożyć na zmienioną skórę. Właściwości łagodzące i natłuszczające oliwy pomogą w szybkiej regeneracji.

Czosnek domowym sposobem na zajady!

Zwolennicy medycyny naturalnej podkreślają istotną rolę czosnku w terapii zajadów. Zawarte w nim substancje wykazują silne właściwości przeciwgrzybicze ,antybakteryjne i przeciwwirusowe. Sprawdzonym sposobem jest roztarcie czosnku i stosowanie go miejscowo na zmiany chorobowe w obrębie śluzówek. Otrzymaną papkę wystarczy nałożyć na zajady i trzymać przez ok. 15–20 minut. Czosnek można stosować także wewnętrznie, poprzez dodanie go do potraw. Należy jednak zachować umiar, ponieważ spożywany w nadmiernych ilościach może powodować podrażnienie żołądka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ