Dobroczynne właściwości oleju lnianego

0
1813
olej lniany

Cenne właściwości oleju lnianego znane są od dawna, tak samo jak jego pozytywny wpływ na organizm człowieka. Ogólnie go wzmacnia, dlatego szczególnie cenny jest dla rekonwalescentów, a także dla osób uprawiających forsowne sporty. Ale nie tylko w takich przypadkach warto stosować olej lniany, ma on także fantastyczny wpływ między innymi na urodę.

Czym jest olej lniany?

Olej ten tłoczy się z nasion lnu zwyczajnego, znanego powszechnie jako siemię lniane. Jego smak jest bardzo charakterystyczny, tak samo jak cierpki zapach i żółty kolor. Można spotkać różną jakość oleju lnianego, zależną od temperatury jego pozyskiwania. Wartościowy jest czysty lej, bez sztucznych składników, dlatego trzeba zwracać na to uwagę podczas zakupu. Najbardziej godny polecenia jest olej lniany nierafinowany i wyciskany z niemodyfikowanych nasion. Wbrew pozorom, nie jest on drogi, ale rozpiętość cen w zależności od firmy jest duża. Trzeba zadbać o właściwe warunki przechowywania. Optymalne będzie zacienione i chłodne miejsce, idealna – lodówka. Olej przechowywany w innych warunkach może tracić swoje cenne właściwości, zwłaszcza pod wpływem wyższej temperatury. Trzeba też pamiętać, że olej ten należy spożyć w miesiąc po otwarciu butelki, lepiej więc wybierać produkty o mniejszej pojemności jeśli nie ma pewności, że zużyje się większą przez ten czas.

Jak zażywać olej lniany?

W zależności od tego, w jakim celu chce się zażywać olej i jakie jest zapotrzebowanie organizmu, można przyjmować od 2 do 6 łyżek na dobę, ale w kilku porcjach. Nie można podgrzewać oleju, ponieważ wówczas traci cenne właściwości, trzeba więc spożywać go na zimno. Jeśli się uda, można po prostu go wypijać, ale lepiej dodawać go do produktów białkowych, sałatek albo maczać w nim pieczywo.

Dlaczego warto pić olej lniany?

Można wymienić bardzo wiele korzyści z zażywania oleju lnianego. Ma on na przykład wpływ na uregulowanie poziomu hormonów u kobiet, co reguluje cykl menstruacyjny, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, a także dolegliwości związane z menstruacją. Poza tym obniża poziom złego, a podwyższają poziom dobrego cholesterolu, leczą więc układ krążenia i przeciwdziałają np. miażdżycy. Ponadto reguluje trawienie, reguluje błony śluzowe układu pokarmowego, łagodzi dolegliwości związane z chorobą wrzodową czy też pomaga w przypadku przerostu prostaty u mężczyzn.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ