Stosowanie czystka jest od jakiegoś czasu bardzo modne, nie tylko ze względu na jego znakomite właściwości, ale też dużą funkcjonalność. Nie można jednak stosować tego zioła jako remedium na wszystkie problemy. Kiedy warto po napar z czystka sięgać?
Właściwości czystka
Czystek posiada przede wszystkim dużą zawartość polifenoli, czyli antyoksydantów. Przeciwdziałają one starzeniu się organizmu i ogólnie poprawiają jego kondycję. Jaki czystek warto wybierać? Najbardziej wartościowy jest cięty, a nie zmielony, w postaci suszu. Można też wybierać czystek w kapsułkach, który dla wielu osób jest wygodniejszy w stosowaniu.
Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne czystka, to można ich wymienić bardzo wiele. Prócz tego, że jest antyoksydantem, ma też działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Warto więc stosować go podczas infekcji górnych dróg oddechowych oraz problemów skórnych. Świetnie leczy dolegliwości związane z przeziębieniem i grypą, można go łączyć z antybiotykami, bo znakomicie wspomaga ich działanie. Wspomaga też odporność. Co ważne, czystek leczy wiele problemów, takich jak trądzik, łuszczyca, problemy z cerą, włosami i paznokciami, nawet jeśli są to tak poważne choroby jak grzybica. Zioło to przyspiesza także gojenie się ran. Zwłaszcza dla kobiet ważne będą właściwości przeciwstarzeniowe czystka. Przeciwdziała on pojawianiu się zmarszczek dzięki temu, że uniemożliwia rozkład kolagenu, a także odmładza i dodaje sił witalnych. Co ciekawe, zioło to działa antybakteryjnie także na jamę ustną, a przy tym pomaga zachować biel zębów. Odświeża też oddech, można więc stosować napar zamiast płynu do płukania jamy ustnej ze sklepu. Ponadto zioło polecane jest palaczom, bo usuwa z ich organizmu toksyny powstałe podczas palenia. Rozpuszcza też zakrzepy krwi, jest więc polecane przy chorobie niedokrwiennej serca.
Wygodne w stosowaniu zioła
Przygotowanie herbatki z czystka jest bardzo łatwe. Łyżeczkę suszu, na który składają się liście i kwiaty rośliny, wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem od 5 do 8 minut. Należy pić napar minimum 2-3 razy na dobę, ale można to robić częściej.