Ziemniaki! Gotowane, pieczone i frytki. Stanowią podstawę diety większości Polaków i codziennie goszczą na naszych stołach w różnej postaci. Nic w tym dziwnego: ziemniaki są tanie, smaczne i bardzo łatwe do przygotowania. Oprócz tego są bardzo zdrowe: zawierają wiele cennych dla naszego zdrowia witamin, takich jak witamina C, witamina K oraz witaminy z grupy B. Zawierają także wiele cennych składników mineralnych jak potas, fosfor, siarka, magnez, miedź, cynk, mangan i molibden.
Według powszechnej opinii jednak utarło się, że ziemniaki są tuczące i należą do produktów wysokokalorycznych, więc należy je wyeliminować ze swojej diety podczas odchudzania. Okazuje się jednak, że nie jest to zgodne z prawdą. Naukowo udowodniono, że wartość energetyczna ziemniaków nie przekracza tylko 90 kcal/100 g. Potwierdzeniem tego faktu stanowi specjalnie stworzona dieta ziemniaczana. Dawniej taka dieta ziemniaczana stosowana tylko w szpitalach, zwłaszcza u pacjentów cierpiących na ostre i przewlekłe schorzenia nerek, oraz chorych u których wykluczono możliwości dializowania krwi. Taka dieta jest uboga w białko, które jak powszechnie wiadomo znacznie obciąża nerki i układ moczowy, miała swój zbawienny wpływ na zdrowie takiego pacjenta. Obecnie jednak odkryto również jej inne zastosowanie, a mianowicie potwierdzone właściwości odchudzające. Przechodząc na specjalistyczne żywienie oparte głównie na ziemniakach i produktach ziemniaczanych można z powodzeniem zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Dieta ziemniaczana – dla kogo?
Przede wszystkim sprawdzi się dla osób, które pragną zdrowo i szybko schudnąć. W ciągu 2 tygodni można zgubić nawet trzy kilogramy. Dieta ta sprawdzi się także u osób z podwyższonym poziomem złego cholesterolu we krwi, ponieważ dobroczynnie wpływa na jego obniżenie. Dodatkowo usprawni działanie przewodu pokarmowego ze względu na wysoką zawartość błonnika. Taka dieta też zadziała oczyszczająco na organizm, poprzez usunięcie z niego toksyn.
Na czym polega dieta ziemniaczana?
Dieta ziemniaczana składa się z trzech posiłków dziennie, w tym dwóch zawierających dania przygotowane na bazie ziemniaków. Dozwolone w diecie formy obróbki termicznej ziemniaków to gotowanie w wodzie lub na parze (najzdrowiej), a najlepiej gotowane w mundurkach oraz pieczenie w folii. Zabronione całkowicie jest natomiast smażenie w głębokim tłuszczu i zapiekanie z tłustymi dodatkami. Ziemniaki powinno się przygotowywać z dodatkiem szczypty soli oraz odrobiną zdrowego tłuszczu i dodatku białkowego.
Oprócz tych trzech posiłków głównych, w diecie ziemniaczanej można także spożywać 1 do dwóch niewielkich i niskokalorycznych przekąsek w ciągu dnia. Wśród nich możemy wymienic:
- zsiadłe mleko, maślanka, kefir, jogurt naturalny – odtłuszczone lub o zawartości tłuszczu do 2%
- świeże owoce
- surowe warzywa
- orzechy, zwłaszcza włoskie i nerkowce
- herbatniki wielozbożowe
- krakersy wielozbożowe
Poza tym, następną rzeczą o której należy pamiętać jest picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie, w postaci wody mineralnej, świeżych niesłodzonych soków owocowych oraz zielonej herbaty lub ziołowych naparów. Kupując wody mineralne, warto zwrócić uwagę na te o wysokiej zawartości wapnia. Jest to spowodowane faktem, że podczas stosowania diety ziemniaczanej może dochodzić do niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Dodatkowo nie bez znaczenia jest także regularna i zwiększona, codzienna aktywność fizyczna, trwająca minimum 30 minut. Może to być na przykład jazda na rowerze, pływanie, spacery, bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Z pewnością wzmocni to efekty odchudzające diety ziemniaczanej.
Taka dieta ziemniaczana trwa przez 2 tygodnie. Istotne jest jednak, aby nie przekraczać tego zaleconego czasu. Kuracja odchudzająca tego typu może być powtarzana dopiero co 3 do 4 tygodni.
Czy stosowanie diety ziemniaczanej może być niebezpieczne dla zdrowia?
Jak każda dieta alternatywna lub monodieta, zwłaszcza nieodpowiednio zastosowana, dieta ziemniaczana stwarza pewne ryzyko zdrowotne i powinna być konsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Dieta ziemniaczana to przede wszystkim dieta niskokaloryczna, dostarczająca organizmowi tylko ok. 1200 kcal dziennie. Tak niska dawka energii może spowodować stany przewlekłego zmęczenia, wahania nastroju oraz rozdrażnienie. Stosowanie jej przez dłuższy okres niż zalecane 2 tygodnie może też prowadzić do niedożywienia. Dzieje się tak dlatego, że dieta ta jest bardzo uboga w białko oraz może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych. Jest skutkiem całkowitego wykluczenia z jadłospisu kilku podstawowych grup żywieniowych, które są niezbędne przy racjonalnym sposobie żywienia. Bezwzględnie i kategorycznie nie powinny jej stosować małe dzieci, dorastające młodzież, kobiety w ciąży lub matki karmiące, osoby starsze oraz osoby z problemami cukrzycowymi. Warto pamiętać, aby podczas stosowania diet regularnie konsultować nasz stan zdrowia z lekarzem lub dietetykiem, aby nasze odchudzanie przebiegło nie tylko szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie i bez szkody dla organizmu.