Zanim na rynku pojawiły się hybrydowe żele do paznokci, materiały do pielęgnacji paznokci w salonach kosmetycznych składały się z tradycyjnych lakierów do paznokci i gęstego żelowego produktu do paznokci. Lakiery hybrydowe nie są ani tradycyjnymi lakierami do paznokci, ani też tymi gęstymi żelami, a jednocześnie łączą w sobie zalety obu tych grup.
Hybrydowy lakier, często nazywany szelakiem, jest dokładnie tym, czego można się spodziewać. To innowacja, która plasuje się gdzieś pomiędzy swoimi kosmetycznymi poprzednikami, hybryda (czyli inaczej można powiedzieć „połączenie”) pomiędzy lakierem a żelem. Połączenie to okazało się kosmetycznym strzałem w dziesiątkę i wielkim krokiem naprzód we współczesnej pielęgnacji paznokci.
Manicure żelowy jest nakładany z butelki za pomocą pędzelka i jest cieńszy niż starszej generacji żelowe produkty do paznokci, które były nakładane specjalnym patyczkiem. Dlatego właśnie jest nazywany hybrydą – jest bowiem w połowie drogi pomiędzy tradycyjnym lakierem a nie mniej tradycyjnym żelem. Lakiery hybrydowe są więc jednocześnie trochę jak żel a trochę jak doskonale nam znane lakiery do paznokci.
Ultrafioletowe paznokcie
Lakiery hybrydowe UV, jak są one czasami nazywane, są utwardzane i hartowane w świetle ultrafioletowym, podobnie jak tradycyjne żele. To wydobywa z nich to, co najlepsze z obu światów. W rezultacie powstały kosmetyki przeznaczone do paznokci, które charakteryzują się wyjątkowym pięknem oraz zadziwiającą długowiecznością (w porównaniu do tradycyjnych środków).
Chemia w służbie piękności
Wszystkie hybrydowe lakiery do paznokci zawierają mieszaninę monomerów i inicjatorów rodnikowych. Gdy te mieszanki wystawione są na światło UV, żel polimeryzuje, co w tłumaczeniu na język ludzki oznacza, że po prostu twardnieje. Światło UV przekazuje żelowi energię, która rozpoczyna proces polimeryzacji. To wtedy właśnie światło to powstrzymuje wszystkie molekuły od poruszania się i wariowania w lakierze, w pewnym sensie wyciszając je i uspokajając. W ten właśnie sposób lakier hybrydowy twardnieje.
Dlaczego żel do paznokci jest lepki?
Światło UV odbija się od powierzchni paznokcia i nie przenika ciała. Oznacza to, że powierzchnia żelu nie utwardza się. Jest to jak najbardziej pożądany efekt, bowiem ułatwia nakładanie ewentualnych kolejnych warstw lakierów. Jeżeli nie chcemy nakładać kolejnych kolorów i specyfików, wystarczy przetrzeć paznokieć ściereczką ze środkiem bezacetonowym. Bardzo wygodne rozwiązanie podczas tworzenia bardziej wymyślnych wzorów na paznokciach.