Czy znasz znaczenie poszczególnych kwiatów i symbolikę ich kolorów?

0
2658
symbolika kwiatów

Gdy kupujemy kwiaty najczęściej zwracamy uwagę na te, które się nam podobają i wprawiają nas w zachwyt, jednak rzadko skupiamy uwagę na czy mają jakąś znaczenie, symbolikę. Jeśli się tym zainteresujemy, możemy łatwo znaleźć w Internecie bądź książkach zielarskich ich znaczenie, kolor i symbolikę danych kwiatów. Dawniej zielarze czy straganiarki handlujące świeżo zerwanymi bukietami kwiatów wyróżniali się bardzo dużą wiedzą i doradztwem z zakresu jaki kwiat na jaką okazję, co oznacza i co symbolizuje. Jakim kwiatem czy też jego kolorem możemy wyrazić nasze uczucia zarówno pozytywne, jak i negatywne. Co ciekawe nawet stopień rozkwitających pąków miał swoją symbolikę i niezwykłe znaczenie!

symbolika kwiatów

Czy kolory kwiatów maja znaczenie?

Dzisiaj wiemy, że w większości przypadków czerwone róże są wyrazem płomiennej miłości, namiętności, jednak co z resztą kwiatów? Co z ich kolorem? Ich znaczeniem oraz być może niezwykłą symboliką ? Jaki bukiet należy wręczyć mamie, siostrze, nauczycielce, doktorowi czy też dyrektorowi firmy, tak by nie popełnić kwiatowego błędu lub dać jakiś nietrafiony, a zarazem oczywisty znak ? A więc jak połączyć konkretną okazję z konkretnymi kwiatami, aby było wyraziste i zrozumiale?

Kwiaty w starożytności były ozdobą posągów, korytarzy, tworzono z nich różnego rodzaju dekoracje na ważne uroczystości czy specjalne wydarzenia. Za pomocą kwiatów danego rodzaju oddawano również cześć zmarłym.

Kiedyś zakładano nawet specjalne plantacje kwiatów pod względem ich niezwykłej symboliki, pięknego koloru i niesamowitego przeznaczenia! Kwiaty z czasem zaczęły stanowić pewnego rodzaju język porozumiewania się tzw.” mowa kwiatów”, dla ludzi którzy pragnęli wyrazić swoje uczucia czy emocje za pomocą kwiatów. Już w średniowieczu średnio rozwinięte czerwone róże mówiły o stopniowo rodzącej się gorącej, wielkiej miłości.

Nie bez znaczenia była również liczba kwiatów w bukiecie oraz sposób ich ułożenia. Zielarki i zielarze opanowali „mowę kwiatów” i mogli usługiwać wszystkim, którzy pragnęli wyrazić swoje emocje, uczucia. Mężczyźni mogli wybierając odpowiednie kwiaty wyrazić swoją myśl” będę o ciebie walczył”, „ myślę o tobie „,” zauroczyłaś mnie bądź  „ zakochałem się w Tobie”. Podobno w dawnych czasach nawet znaczenie miało którą ręką wybranka serca przyjmie bukiet. Rzecz jasna prawa ręka przyjmowała uczucia mężczyzny, natomiast lewa- odrzucała ! W XIX powstał słownik kwiatów, w którym spisane zostały kwiaty, ich symbolika, znaczenie kolorów i zastosowanie do odpowiedniej sytuacji w życiu.

Symbolika najpopularniejszych kwiatów

Do dzisiaj przetrwał pewien zwyczaj, jeśli chodzi o symbolikę kwiatów. Oczywiście możemy w to wierzyć lub nie, wszystko zależy od naszej wyobraźni i chęci utożsamienia się choć trochę z „ kwiecistą mową”. Oto parę przykładów kwiatów, które są na dawaną okazje, co wyrażają i co symbolizują.

Symbolika i znaczenie kwiatów:

Konwalie– są oznaką subtelności, delikatności a nawet nieśmiałości .
Przeważnie dajemy je osobom, których urodę podziwiamy.

Cyklamen– Niestety ten kwiat zapowiada szybkie i bolesne rozstanie.

Hiacynty- są wyrazem wielkiej przykrości wywołanej przez zachowanie bliskiej osoby, mówią też jednak o zaangażowaniu osoby (różowe) czy bezinteresownej sympatii (białe).

Bez– to kwiat wyrażający miłość, zapał i radość, to symbol niewinnej ,szalonej i pięknej młodzieńczej  miłości.

Storczyki– to symbol niezwykłej zmysłowości i doskonałości. To też oznaka głębokich i prawdziwych uczuć, fascynacji, niezwykłego podziwu drugą osobą.

Fiołki- nimi najczęściej wyrażamy tęsknotę, skrywaną miłość oraz wierność danej osobie.

Niezapominajki- dajemy bardzo często je osobie, która jest dla nas bardzo ważna i prosimy równocześnie by ona też o nas pamiętała.

Goździki– To tradycyjne kwiaty, dajemy je gdy chcemy komuś podziękować, wyrazić uznanie lub podziw. Taki sam symbol mają gerbery.

Lilie– to symbol czystości i niewinności oraz kogoś, kto ma poważne zamiary wobec adorowanej osoby, ale też i wszelkie najlepsze życzenia.

Róże– są to kwiaty o niezwykłej, bogatej symbolice, a zarazem bardzo eleganckie kwiaty. Wszystko rzecz jasna zależy od ich koloru. Czerwone to symbol gorącej, namiętniej miłości, a także wielkiego  pożądania. Białe to symbol niewinności lub szlachetnych uczuć, często wręczane na weselach lub dzieciom na różne uroczystości np. komunie. Różowe to symbol wielkiej przyjaźni i sympatii. Róże herbaciane to wyraz podziękowania, nie oznaczają niczego szczególnego.

Tulipany- Za pomocą tych kwiatów wyrażamy radość drugiej osobie np. z tego, że jest lub miło ją widzieć, a czerwone oznaczają  wyraz miłości.

Chryzantemy– Kwiaty najczęściej używane do ozdobienia pomników cmentarnych, jednak nie są one kojarzone tylko ze świętem zmarłych ,gdyż ich symbolika to miłość, oddanie i pamięć o drugiej osobie.

Żonkile– te kwiaty symbolizują negatywne uczucia takie jak zazdrość, egoizm, pewność siebie oraz miłość bez wzajemności.

Frezje– kwiaty, które są wyrazem szacunku, lecz jednocześnie nieśmiałego zapraszania do flirtu.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ