Ćwiczenia na orbitreku – jak skomponować idealny trening?

0
915
Ćwiczenia na orbitreku - jak skomponować idealny trening

Wiosna i lato zbliżają się wielkimi krokami; prawie tak dużymi jakimi gonią nas noworoczne postanowienia.  Cel jest jeden- schudnąć jak najwięcej, aby tuż po zimie pokazać piękne, jędrne i umięśnione ciało. Warto pamiętać, że odchudzanie składa się z wielu elementów i tylko holistyczne podejście wróży sukces. Mądre odchudzanie trwa więcej czasu, ale za to efekty i zdrowe przyzwyczajenia zostają na dużo dłużej, pozwala też na uniknięcie efektu jo-jo.

Efektywne chudnięcie to połączenie diety i ćwiczeń

Zdrowa i pełnowartościowa dieta jest zdecydowanie kluczem do sukcesu. Jedz różnorodnie, ale wybieraj i komponuj produkty z głową. Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym. Spożywaj jak najwięcej warzyw i owoców. Nie zapominaj o dostarczeniu odpowiedniej ilości białka i zdrowych tłuszczy. Pij dużo wody. Jeśli zdrowe przyzwyczajenia żywieniowe połączymy z aktywnością fizyczną, która zgodnie z najnowszą piramidą żywieniową jest na pierwszym miejscu- sukces jest gwarantowany. Ważne jest to, by być konsekwentnym i skrupulatnie trzymać się założonego na starcie planu.

Dla osób, które chcą zgubić jak najwięcej kilogramów i osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę polecany jest trening aerobowy np. na orbitreku. Całość treningu powinna być skomponowana tak, by uwzględniać potrzeby i cele osoby trenującej. Orbitrek jest idealnym sprzętem, którego można użyć dostosowując poziom ćwiczeń do zaawansowania ćwiczącego. Trening na nim angażuje wszystkie grupy mięśniowe, a dodatkowo -co ważne- nie obciąża stawów.  Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto zapoznać się z funkcjami jakimi dysponuje dany sprzęt.

Prawidłowo zaprojektowany trening

Idealnie skomponowany trening będzie składał się z rozgrzewki, właściwego treningu oraz wyciszenia, czyli cool downu.

Rozgrzewka – Pierwsza część treningu, jaką jest rozgrzewka przygotuje nasz organizm do wysiłku, rozgrzewa mięśnie i delikatnie podnosi tętno. Powinna trwać około 10-15 minut. Prawie każdy orbitrek powinien zawierać funkcję tzw. intra. Jeśli nie, ustaw je sam. Zacznij od wolniejszego tempa i niewielkiego obciążenia, a potem systematycznie je zwiększaj.

Trening właściwy – Kiedy zaczynasz odchudzanie, trening właściwy na orbitreku powinien trwać około 30 – 40 minut. Po zakończonej rozgrzewce zwiększ opór urządzenia i szybkość wykonywania ćwiczenia. Wiele orbitreków na zaprogramowane gotowe treningi o różnej formie trudności. Jeśli zależy Ci na optymalizacji i efektywności wykonywanych ćwiczeń, zacznij od treningu wytrzymałościowego i monitoruj puls. Tętno powinno wynosić mniej więcej 60-70% maksymalnego tętna (Tmax=220), choć jest to oczywiście sprawa indywidualna. Orbitrek, jest też świetną maszyną do wykonania treningu interwałowego, czyli o przeplatanej intensywności. Będzie on jednak odpowiedni dla osób bardziej doświadczonych, o lepszej kondycji.

Wyciszenie – Końcową część treningu powinno stanowić wyciszenie, zwane inaczej „cool down”. Dzięki niemu pozwolisz wrócić organizmowi do stanu spoczynku, uspokoić oddech i tętno. To końcowa część treningu i powinieneś przeznaczyć na nią od 10 do 15 minut. Spokojnie zmniejsz tempo ćwiczeń, a całość treningu zakończ rozciąganiem.

Jeśli chcesz schudnąć do wiosny, to teraz jest idealna pora, by zacząć trenować. Orbitrek będzie właściwym narzędziem, które pomoże Ci uzyskać sylwetkę marzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ