Aktywność fizyczna a ciąża

0
1985
Aktywność fizyczna a ciąża

Mawia się, że ciąża to nie choroba i nie ma powodu, by w ciąży zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli kobieta do tej pory lubiła i uprawiała sport. Jednak jest to szczególny czas i zwłaszcza od pewnego momentu nie można uprawiać forsownych ćwiczeń czy trzeba unikać niektórych zachowań. Jak zatem powinna wyglądać aktywność fizyczna kobiety w ciąży?

Sport to zdrowie, także w ciąży

Kobiece ciało w ciąży mocno się zmienia, a sport może pomóc na przykład zachować smuklejszą sylwetkę, łatwiej będzie też wrócić do formy i dobrej figury po porodzie. Jeszcze ważniejsze jednak jest dobre samopoczucie, na które sport wpływa bardzo mocno, gdyż podczas jego uprawiania wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia. Ćwiczenia zapewniają też dużą dawkę energii, która pozwoli lepiej uporać się z wszystkimi niedogodnościami, których podczas ciąży nie brakuje. Warto więc ćwiczyć, o ile oczywiście pozwala na to stan zdrowia, przeciwwskazaniem jest na przykład oczywiście ciążą zagrożona. Trzeba też przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem i zapytać, jakie ćwiczenia można wykonywać, jaka może być ich intensywność itp.

Czego nie wolno robić?

Oczywiście w czasie ciąży nie można się nadmiernie forsować, zabronione są więc ćwiczenia wymagające podnoszenia ciężarów czy wizyty na siłowni. To samo dotyczy sportów, które grożą upadkiem, czyli na przykład bieganie, jazda na nartach czy łyżwach, gdyż upadek może zakończyć się poronieniem czy innymi problemami. Jazda konna także powinna być odłożona nie tylko na po porodzie, ale i po połogu, czyli na kilka tygodni po urodzeniu dziecka.

Polecane sporty

Znaleźć można zajęcia sportowe dedykowane specjalnie dla kobiet w ciąży, jak joga czy pilates. Ich spokojny rytm jest dla ciężarnych kobiet w pełni bezpieczny i idealny pod każdym względem. Polecany jest też aerobik i aqua-aerobik – takie zajęcia są bardzo popularne i bez trudu można je znaleźć w każdym mieście. Można także uprawiać nordic-walking, tańczyć, pływać, a także spacerować. Zdecydowanie najczęściej wybierane są dwie ostatnie formy aktywności fizycznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ