Dieta ketogenna jest w wielu przypadkach bardzo skuteczna, jednak nie każda osoba radzi sobie z nią równie dobrze. Warto odpowiednio przygotować się do podjęcia tego rodzaju diety, a o pewnych zasadach trzeba jednak pamiętać także w czasie jej trwania. Oto kilka porad, dzięki którym będziesz naprawdę zadowolona z rezultatów.
Zmień sposób myślenia o żywności
Do tej pory zapewne unikałaś wszelkiego rodzaju tłustych potraw, a z pewnością ograniczałaś je. Przechodząc na dietę ketogenną, musisz jednak dopilnować tego, aby Twoje posiłki obfitowały w tłuszcze – co nie znaczy, że masz zapychać się fast foodami.
Gdzie znajdziesz tłuszcze, które są potrzebne na diecie ketogennej?
- tłuste ryby morskie,
- wołowina, karkówka, kiełbasa, golonka,
- olej kokosowy, z oliwek, lniany,
- awokado,
- masło,
- jajka.
Produktów spożywczych bogatych w zdrowe tłuszcze jest całe mnóstwo. Pamiętaj, że mimo tego, iż będziesz jadła tłuste potrawy, nie będziesz tyła, ponieważ Twój organizm zacznie pobierać energię z komórek tłuszczowych. Oczywiście musisz bardzo ograniczyć spożycie węglowodanów oraz jeść mniej białka.
Pomyśl o tym, że tak odżywiali się ludzie pierwotni – jedli tłuste, obfite posiłki, które hamowały ich głód na długo.
Ostrożnie ze smażeniem
Tłuste potrawy kojarzą się nam głównie z posiłkami smażonymi na oleju. Frytki, kotlety w panierce, paluszki rybne smażone na oleju słonecznikowym (albo na oliwie z oliwek!) nie są tym, co powinno znaleźć się na Twoim stole. Dieta ketogeniczna dopuszcza smażenie, ale na oleju kokosowym – jest to tłuszcz nasycony, który jest szczególnie korzystny dla zdrowia (nie znaczy to, że tłuszcze nienasycone są niezdrowe).
Co ważne, olej kokosowy zachowuje swoje właściwości podczas smażenia. Warto też wiedzieć, że pobudza trawienie, normalizuje wydzielanie insuliny i oczyszcza organizm. Olej lniany i oliwa z oliwek również mają wiele cennych właściwości, ale spożywaj je na zimno.
Pamiętaj o witaminach i minerałach
Dieta ketogenna ma też swoich przeciwników. Ich głównym zarzutem przeciwko temu sposobowi odżywiania jest to, że u niektórych osób powoduje ona niedobory witamin i minerałów. Aby uniknąć takich problemów, warto gruntownie przestudiować zalecenia specjalistów zajmujących się tym rodzajem diety.
Niezwykle ważnym punktem takich wytycznych są szczegółowe dane dotyczące produktów spożywczych, które są zalecane, tolerowane albo zakazane. Pewnych produktów powinnaś także unikać, jeśli w Twoim organizmie nie wystąpiła jeszcze ketoza (np. tłustych serów, orzechów), ale później możesz już je wprowadzić do swojego menu. Źródłem witamin i minerałów na diecie ketogenicznej są np. truskawki, jagody, awokado, maliny, szpinak, brokuły, jarmuż, pestki.
Warto też pomyśleć o dodatkowej suplementacji – najlepiej, aby zlecił ją lekarz. Sporo osób potwierdza, że świetnym naturalnym suplementem diety ketogennej jest rosół!
Nic na siłę – obserwuj swój organizm
Wejście w stan ketozy dla niektórych osób jest dość kłopotliwe. Można bowiem odczuwać wtedy zmęczenie, rozdrażnienie, bóle mięśni, nadmierną potliwość. Niektórzy skarżą się też na częstą potrzebę oddawania moczu.
Jeśli nie chcesz obciążyć swoich nerek, nie zapominaj o regularnym nawadnianiu organizmu. Zalecane są też pewne tricki, łagodzące niepożądane objawy ketozy:
- picie wody z cytryną,
- stopniowe zmniejszanie ilości węglowodanów w jadłospisie.
Dieta ketogeniczna naprawdę Cię zainteresowała? Nie zwklekaj, tylko zacznij juz dziś!