Owoce i warzywa ze skórką – zdrowsze!

0
1136
owoce i warzywa ze skórką

Do wielu dań oraz zwykłych przekąsek używamy warzyw i owoców, które prędzej obraliśmy. Dobra wiadomość dla wszystkich leniwych jest taka, że nie zawsze trzeba, a nawet nie powinno się je pozbawiać skórki. Zaraz pod nią zwykle znajduje się wiele składników odżywczych, które nieodwracalnie tracimy, a w zimniejszym okresie każde dodatkowe witaminy i minerały dostarczane do organizmu są na wagę złota.

Znaczenie skórki w warzywach i owocach

Sama skórka w owocach i warzywach zawiera fitoskładniki, czyli naturalne substancje, które roślina produkuje w celu ochrony przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, atakami grzybów i owadów. Kolejną jej zaletą jest to, że zawiera bardzo dużo błonnika wspomagającego pracę układu trawiennego. Poza tym znajdziemy w niej witaminy, minerały i wiele substancji pozytywnie wpływających na nasz organizm. Problemem w przypadku obróbki cieplnej warzyw i owoców jest znikanie wartościowych składników. Dobrym pomysłem na zatrzymanie ich w roślinie jest np. gotowanie bez obierania. Jeśli skórka w owocach lub warzywach jest dość cienka i nie zawiera włosków, które mogłyby podrażnić układ pokarmowy zalecamy jej nie obierać. Jeśli się już na to zdecydujemy obierajmy za pomocą narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnych, gdyż stal niszczy witaminy.

warzywa i owoce - surowe czy gotowane - jakie lepsze

Owoce i warzywa które nie należy obierać

Jabłka – w skórce znajdziemy wiele witamin, m.in. A, C, K, oraz minerałów. Poza tym jest bogata w błonnik i kwas ursolowy, obniżający poziom cukru i cholesterolu.

Winogrona – jemy bez obierania, gdyż skórka zawiera resweratrol, zmniejszający ryzyko chorób krążenia, raka jelita i prostaty.

Ziemniaki – obieranie pozbawia około 20% wartości odżywczych. Tracimy witaminę B, błonnik oraz wiele mikro i makroelementów. Przygotowując bulwy do gotowania czy pieczenia warto dokładnie wyszorować skórkę za pomocą materiału o chropowatej powierzchni.

Bataty – duża część substancji odżywczych znajduje się w skórce tego warzywa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach, sposobach przyrządzania i historii zapraszamy artykułu o batatach.

Marchewka – warto spożywać ją bez obierania, gdyż wszystkie przeciwutleniacze znajdują się w lub pod skórą. Zamiast obierać polecamy mocno wyszorować.

Ogórek – sam miąższ nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych, te zawarte są w skórce, dlatego zaleca się jeść je całe na surowo. Dodatkowo zawarte w niej sterole obniżają poziom złego cholesterolu.

Bakłażan – podobnie jak w przypadku marchewki nie obieramy tego warzywa ze względu na przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki.

Poza wymienionymi tutaj roślinami na surowo, bez obierania można jeść pasternak, buraki, kalarepę i cukinię. Z wielu owoców trudno byłoby pozbyć się skórkę, dlatego naturalne jest, że agrest, jagody, śliwki, wiśnie i porzeczki jemy bez obierania. W przypadku mandarynki, pomarańczy i grapefruita nie należy pozbywać się białej warstwy, gdyż zawiera błonnik.

Warto zmienić swoje nawyki i przestawić się na jedzenie ze skórką. Dzięki temu dbamy o to by dostarczać sporo mikro i makroelementów niezbędnych do zdrowego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ