Czarna herbata – historia, sposób parzenia, właściwości

0
814
herbata
fot. pexels.com

Czarna herbata – z jednej strony jest to bardzo powszechny napar, a z drugiej nadal mało osób wie o nim to, co istotne. Dowiedz się skąd pochodzi czarna herbata, jakie są jej odmiany, jak najlepiej jest ją parzyć oraz jaki ma wpływ na zdrowie.

Zobacz też: http://jegoego.pl/pochodzenie-i-wlasciwosci-najpopularniejszej-w-polsce-czarnej-herbaty/

Skąd pochodzi czarna herbata?

Wysokiej jakości liście czarnej herbaty pochodzą zazwyczaj z Azji, a dokładniej z południowo-wschodniej prowincji Fujian, która mieści się w Chinach. Czarna herbata pojawiła się na świecie po herbacie zielonej. Z tego względu, liście herbaty zielonej były bardzo powszechne i popularne, a herbata czarna stanowiła symbol przywileju, luksusu. Obecnie ta nierówność nie istnieje, a luksus herbaty ocenia się nie tyle przez jej rodzaj, co sposób zbierania i przechowywania.

Jak należy parzyć czarną herbatę?

Wiele osób twierdzi, że herbatę czarną parzy się w określony sposób, zieloną – w jeszcze inny, białą – również w odmienny i tak z każdym typem herbaty. Nie jest to prawda. Sposób parzenia herbaty jest zależny nie od tego czy herbata jest czarna czy biała, ale od specyfiki liści herbaty. Herbatę czarną z dodatkami parzy się inaczej – wówczas musi parzyć się dłużej. Z kolei czarna herbata, która mi zwijane ręcznie listki potrzebuje delikatniejszego zaparzenia. 

Właściwości czarnej herbaty:

  • pozytywny wpływ na układ pokarmowy
  • wsparcie w dolegliwościach żołądkowych
  • obniża ciśnienie
  • działanie przeciwmiażdżycowe (pozytywny wpływ na układ krwionośny i serce)
  • działanie antybakteryjne

Najpopularniejsza czarna herbata

Jedną z najbardziej powszechnych czarnych herbat jest Cejlon.Napar z tej herbaty ma intensywny i bogaty smak, który idealnie komponuje się z cytryną i imbirem. Warto pamiętać, że zarówno Cejlon, jak i inne czarne herbaty posiadają szereg właściwości prozdrowotnych wówczas, gdy są herbatami liściastymi. Herbata z torebki jest niestety po większej obróbce i z tego względu ma mniej właściwości, korzystnie wpływających na zdrowie.

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/dodatki-do-zywnosci-dlaczego-sie-je-dodaje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ