Ogród – przyjaciel naszego zdrowia

0
2911
Ogród - przyjaciel naszego zdrowia

Od wieków ludzkość docenia pozytywny i niezastąpiony wpływ roślinności na zdrowie kondycję człowieka. Rośliny są źródłem pożywienia, dawniej zastępowały lekarstwa, chociaż ich zdrowotne właściwości zacenione także obecnie. Uprawa ogrodu i praca na świeżym powietrzu poprawia nasza kondycję umysłową i fizyczną. Ogrodnictwo pomaga pozostać nam w świetnej formie aż do późnej starości. Piękne, roślinne krajobrazy, przyjemne zapachy i doznania smakowe sa w stanie zapewnić nam doskonały nastrój, pomagają się zrelaksować i wypocząć. Ogród jest przyjacielem naszego zdrowia – chcecie wiedzieć więcej, zapraszamy do artykułu.

Ogrodnicza przygoda zdrowia doda!

Praca w ogrodzie, pomimo iż czasami ciężka i mozolna, pomaga nam dbać również o nasze ciało. Czynności, jakie wykonujemy podczas pracy w ogrodzie – skłony, przysiady, kucania, wyciągania, rozciągania i wiele innych, może być potraktowane jako gimnastyka na świeżym powietrzu. Regularne ogrodnictwo jest doskonałym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. W oparciu o ruchy wykonywane przez ogrodników, układa się programy rehabilitacyjne dla osób, które długo pozostawały unieruchomione – jak na przykład po paraliżach, czy złamaniach. Ogrodnictwo to także doskonały sposób na aktywność fizyczna dla osób, które nie mogą prowadzić bardzo wysiłkowych czy trudnych treningów sportowych. Praca w ogrodzie wymaga zaangażowania całego organizmu oraz wzajemnej współpracy wszystkich kończyn i organów. Dlatego jest to doskonały fizyczny trening.

Jednak nie tylko ciało korzysta z pracy w ogrodzie. Jest to także wyzwanie dla naszego umysłu, który musi wiele rzeczy zapamiętać ( terminy wysiewu warzyw, zbioru plonów, miejsca posiania czy wysadzenia różnych gatunków, potrzeby siedliskowe czy pokarmowe). Ogród nieustannie pobudza i stymuluje nasz mózg do pracy, dlatego jest to dobre ćwiczenie pamięciowe, na koncentrację czy spostrzegawczość. Obcowanie z natura pobudza także procesy poznawcze naszego organizmu, musimy zgłębiać nasza wiedzę, w celu prawidłowej uprawy wielu gatunków. Jednak nie tylko ludzka ciekawość jest odpowiedzialna za pobudzanie naszego umysłu do pracy. Szwedzcy naukowcy potwierdzili obecność w glebie specjalnych bakterii beztlenowych, z którymi mamy kontakt, nawet nieświadomie, podczas przekopywania ogrodu, sadzenia roślin czy plewienia. Te dobroczynne bakterie oddziałują na nasz mózg, zwiększając jego możliwości poznawcze i zapamiętywania. Dzięki temu, w ten naturalny sposób ogród przyczynia się do poprawy pracy naszego umysłu. Jest to doskonałe odkrycie, które może zostać wykorzystane przez studentów i uczniów, nie tylko podczas ważnych egzaminów! dlatego zachęcamy, osoby w każdym wieku, pracujcie w ogrodzie.

Ogród- naturalny wróg stresu

Aby potwierdzić, że praca w ogrodzie rzeczywiście łagodzi stres, przeprowadzono eksperyment. Wybrano grupę 30 osób, które najpierw poddano działaniu sytuacji stresowej z którą uczestnicy badani mieli sobie poradzić. Następnie podzielono tę grupę na dwa oddziały. Jedna część pozostała w pomieszczeniu, gdzie miała do dyspozycji ciekawe książki, druga natomiast udała się na krótkie zajęcia z ogrodnictwa, przeprowadzone w ogrodzie. Po powrocie z zajęć, obydwie grupy przebadano pod kątem obecności w organizmie hormonu stresu. Stwierdzono, że u osób które wzięły udział w pracach ogrodniczych, poziom hormonu stresu jest minimalny.

Każdy z nas z pewnością odczuł już nie raz dobroczynne działanie natury. Nic tak nie relaksuje jak dobre zmęczenie na świeżym powietrzu.

Aby się nie stresować bez potrzeby i spokojnie przeżyć zimę, polecamy ustawić w ogrodzie wiatę lub zadaszenie, gdzie będzie można wygospodarować zaplecze gospodarcze do przechowywania warzyw i owoców lub weków ( jeżeli nie mamy piwnicy). Te atrakcyjne budowle, łatwe  w montażu, znajdziecie tu : https://ogrodolandia.pl/garaze

Smacznie i zdrowo

Posiadanie ogrodu wiąże się z jeszcze jedna korzyścią – a mianowicie możemy wyhodować własne, ekologiczne i zdrowe owoce, warzywa i zioła. Dawniej warzywnik był nieodzowna częścią każdego ogrodu przydomowego, obecnie nie każdy się na niego decyduje, a naprawdę warto. Korzyści płynące z posiadania ogrodu możemy odczuwać cały rok. Wiosną zaczynają się pojawiać smaczne nowalijki – sałata, rzodkiewka, botwinka. Kolejno chrupkie marchewki, młode ziemniaczki, fasolka. Możemy zdecydować się na uprawę pomidorów, kapusty, szpinaku i przyrządzać z nich pyszne i zdrowe posiłki dla całej rodziny.

Słoneczny balkon, parapet lub ogród możemy zagospodarować, tworząc ziołowy ogródek. Pietruszka, koper, szczypiorek, bazylia, oregano, tymianek czy mięta i melisa – to tylko nieliczne z aromatycznych ziół, jakie możemy mieć na wyciągnięcie ręki.

Ogród jest prawdziwym przyjacielem naszego zdrowia – dba o naszą kondycję, umysł i zdrowy brzuch, dlatego warto tworzyć takie przyjazne, zielone zakątki i pozwolić, aby o nas dbały.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ