Jazda na rowerze to łatwo dostępny, niewymagający wielkich nakładów finansowych oraz bardzo przyjemny, a przy ty efektywny sport. Świetnie wyrabia mięśnie nóg, barków i ramion, spala kalorie, ujędrnia ciała i modeluje cała sylwetkę. Bardzo dobrze działa na odchudzanie i jest na pewno przyjemniejszy niż żmudnie powtarzane ćwiczenia. Jazda na rowerze pozwala też lepiej dotlenić organizm dzięki głębokim oddechom, co poprawia samopoczucie i zdrowie – na wielu poziomach. Przyspiesza też metabolizm.
Trening rowerowy
Jazda na rowerze zawsze jest efektywna, ale nie zawsze jeśli chodzi o odchudzanie. Dlatego jeśli komuś najmocniej zależy na takim właśnie efekcie, musi odpowiednio zaplanować trening. Najlepiej od razu zaplanować go na dłuższy czas – 2 czy 3 miesiące w cyklach tygodniowych. Warto też zaplanować, ile przejedzie się za każdym razem kilometrów, uwzględniając przerwy regeneracyjne – nie powinno się trenować każdego dnia. Nie powinno się też od razu jeździć zbyt szybko, optymalna prędkość to 25km/h. Trzeba jednak trzymać stałe tempo, a także dostosować je do swoich możliwości, na przykład jeśli chodzi o ustawianie i zmianę przerzutek. Można także wprowadzić takie urozmaicenia jak na przykład szybszą jazdę na pewnych odcinkach, co pozwala lepiej spalać kalorie. Warto też jeździć po nieco trudniejszych trasach, na przykład po drogach, które czasem prowadzą pod górkę. Dobrze jest podczas jazdy mierzyć tętno, które powinno przekraczać 170. Trzeba też zadbać, by solidnie się zmęczyć, bo tylko wtedy spala się kalorie i można zobaczyć efekty odchudzania, które powinny pojawić się po kilku tygodniach. Jeśli podczas jazdy nie pojawi się pot, wielkie zmęczenie i ból w mięśniach, trening nie jest specjalnie efektywny i nie można oczekiwać widocznych rezultatów, trzeba więc zwiększyć tempo. Ważne jest też to, że organizm zaczyna spalać kalorie dopiero po półgodzinnym treningu.
Jazda na rowerze, prócz wymienionych wyżej korzyści, dodaje też energii oraz odmładza, warto się więc do niej przekonać.