Kolor Twojego moczu-na co wskazuje?

0
2980
Kolor moczu

Tematy związane z funkcjami wydalniczymi stanowią dla nas bardzo trudne i ciężkie tematy tabu. Trudno sobie przecież wyobrazić rozmowę o moczu, o jego kolorze w szerszym gronie towarzyskim. Aby na początek nieco rozluźnić atmosferę wokół delikatnego i dość wstydliwego tematu, proponujemy kilka ciekawych faktów.

Czy jesteś świadomy tego, że:

Mocz zdrowej osoby jest zdrowy, sterylny. Nie zawiera bakterii, wirusów i grzybów. Pomimo dość złej i negatywnej opinii nie jest siedliskiem zarazków i bakterii.

Średnio w pęcherzu mieści się około 300ml płynnego moczu. Tylko tyle, choć bardzo często wydaje się nam, że dużo więcej.

W XVII wieku Hernning Brand próbował uzyskać z moczu prawdziwe złoto. Jak wpadł na ten szalony pomysł? Natchnęło go podobieństwo koloru między moczem a drogocennym surowcem.

Mocz nadaje się do również do produkcji whiskey. To nie jest zwykła teoria i zwykłe gadanie, ale praktyka. Już to nawet zrobiono! Oczyszczony, sterylny mocz dodano do zacieru, aby przyspieszyć fermentację alkoholową. Proces ten umożliwia odpowiednia zawartość cukrów w moczu.

Starożytni Rzymianie używali moczu do mycia zębów, gdyż ze względu na zawartość amoniaku ma niezwykłe właściwości wybielające.

Niektóre z tych faktów zaskakują nas, a inne wręcz śmieszą bądź obrzydzają. Ale co zrobić, gdy nie jest nam do śmiechu, bo zauważyliśmy u siebie niepokojące oraz dziwne objawy i boimy się choroby? Czasami bardzo trudno nam jest zapytać o te delikatne sprawy nawet bardzo bliskich znajomych czy rodziny. Proponujemy mini przewodnik, który pomoże rozwiać pierwsze wątpliwości, obawy i  strach, gdy zaniepokoją nas zmiany w kolorze moczu. Opieramy się na autorytecie, opinii lekarzy specjalistów z Cleveland Clinic.

Co powinno nas zachęcić do sprawdzenia w stanie niepokoju ?

Odcienie od bezbarwnego do miodowego są związane ze stopniem nawodnienia organizmu, czyli z tym ile się napiliśmy, czy wystarczająco i nie są symbolami żadnych poważnych chorób. Bardziej czujni powinniśmy być, gdy nasz mocz zmienia kolor na ciemniejszy. Może to być tylko nasza dieta, ale nie można też wykluczyć poważniejszych schorzeń bądź chorób.

Kolor moczu

Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować:

Bezbarwny, przeźroczysty-za dużo mamy wody w organizmie.

Jasnosłomkowy, żółty – wszystko jest w jak najlepszym porządku

Ciemnożółty- jest w porządku, ale trzeba pamiętać o piciu większej ilości wody.

Miodowy- jesteś odwodniony, jest to znak na natychmiastowe napicie się wody jak najszybciej.

Jeśli mocz przybiera jeden z poniższych kolorów, musisz się liczyć z tym, że organizm próbuje Ci zasygnalizować jakąś ewentualną chorobę:

Różowy, czerwony – w Twoim moczu mogą być drobinki krwi. To niekoniecznie powód do paniki, ale warto to sprawdzić dla świętego spokoju. Krew w moczu może być sygnałem: choroby nerek, problemy z prostatą, zakażenie dróg moczowych, zatrucie rtęcią czy ołowiem. Skontaktuj sięw takiej sytuacji jak najszybciej z lekarzem, ale przedtem przypomnij sobie co ostatnio jadłeś. Może borówki, buraki czy rabarbar? Jeśli tak, możesz być spokojny-to te produkty też są odpowiedzialne za nietypową barwę moczu.

Pomarańczowy -być może pijesz za mało wody, ale może masz kłopoty z drogami żółciowymi. Idź do lekarza, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Niebieski lub zielony- możliwe, że w Twoim układzie moczowym są  bakterie. Też niektóre leki powodują taki zaskakujący efekt. Istnieją również choroby genetyczne, których wynikiem jest takie nietypowe zabarwienie moczu, ale są one bardzo rzadkie. Najlepiej skontaktować się z lekarzem i mieć pewność.

Brązowy- najpierw należy uzupełnić płyny i obserwować. Jeśli to nie przyniesie skutku, najprawdopodobniej masz chorą wątrobę. Zobacz się z lekarzem. Ciemny mocz w połączeniu z jaskrawym kałem może świadczyć o żółtaczce pozawątrobowej (mechanicznej).

Czarny-ten kolor też potrafi zaskoczyć i przestraszyć. Pojawi się, jeśli przesadzisz z ilością żelaza. Niestety może też być znakiem, że w Twoim ciele utworzył się nowotwór, który produkuje składnik odpowiedzialny za czarny kolor.

Pieniący i syczący-Jeśli zdarza się to jednorazowo, nie masz się czym przejmować. Jednak, gdy dzieje się to za każdym razem, skonsultuj się z lekarzem. Ustali czy nie masz problemu z nerkami.

 Do kogo zwrócić się o pomoc?

Pomocy należy szukać u lekarza pierwszego kontaktu. Przed wizytą przypomnij sobie kilka ważnych szczegółów, np: jak długo trwa niepokojący objaw, czy barwa moczu zmienia się w trakcie dnia, czy zmianie barwy towarzyszą inne niepokojące efekty (gorączka, wzmożone pragnienie, bóle). Powiadom lekarza o wszelkich kłopotach z pęcherzem i nerkami, jeśli takie kiedyś miałeś. Nie musisz się obawiać ewentualnych badań. Lekarz może zlecić ogólne badanie moczu, analizę krwi czy USG układu moczowego. Wszystkie są bardzo szybkie i bezbolesne. Może tylko pobranie krwi budzi u mniej odpornych pacjentów mocniejsze emocje, lecz tego nie należy się obawiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ