Jakie zadania ma optyk, a jakie okulista?

0
728
Jakie zadania ma optyk, a jakie okulista?

Specjalistów w dziedzinie wzroku jest kilku. Każdy z nich ma określone kwalifikacje. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie się zajmują i z jakimi problemami możemy się do nich udać. Kto pomoże nam określić wadę wzroku, a kto dobierze nam okulary?

Okulista a optometrysta – co ich różni?

Pierwszy z nich to lekarz specjalista od budowy ludzkiego oka. Okulista jest absolwentem studiów medycznych. Oprócz diagnozowania wad wzroku i doboru okularów, zajmuje się także rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu. Okulista może zająć się takimi schorzeniami jak zapalenie nerwu wzrokowego, jaskra, zaćma, zapalenie woreczka łzowego, czy zespół suchego oka. Do okulisty warto przyjść już z dzieckiem, które skończyło trzeci miesiąc życia. Lekarz może wówczas zbadać ruchliwość gałek ocznych, by wyeliminować ryzyko pojawienia się zeza. W późniejszych latach może się odbyć pierwsze badanie wzroku, bez użycia sprzętu. Wystarczy bowiem plansza, która zamiast liter i cyfr będzie miała obrazki dobrze znane dziecku. W późniejszych latach warto okresowo sprawdzać wzrok pod kątem pojawienia się wad. Nie możemy też ignorować sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało. Jeśli mamy problemy z ostrością wzroku, mruganiem, czy mrużeniem oczu podczas czytania, powinniśmy udać się do specjalisty w celu sprawdzenia stanu aparatu wzrokowego. Okulista ma więc bardzo szerokie kompetencje. Optometrysta natomiast to wykwalifikowany specjalista w zakresie wykonywania pomiarów parametrów układu wzrokowego. To dość nowy zawód, który można uzyskać, kończąc studia wyższe w tym kierunku. Do badania wzroku optometrysta używa specjalistycznego sprzętu. W ten sposób może nie tylko określić stopień wady wzroku, ale też skorygować ją dzięki odpowiedniemu doborowi szkieł.

Optyk – jaka jest jego rola w salonie optycznym?

Kolejnym specjalistą, który bazuje na pracy okulisty i optometrysty, jest optyk. Tytuł ten można uzyskać po ukończeniu technikum i zdaniu państwowego egzaminu na optyka okularowego. Innym sposobem jest otrzymanie dyplomu technika optyka po skończeniu szkoły policealnej. Jednak największą wiedzę i umiejętności nabędziemy na studiach o kierunku optyka i optometria. Optyk odpowiada za wykonanie szkieł na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Dlatego często jest oni pracownikiem salonu optycznego. Podobnie jest chociażby tutaj https://bialaoptyka.pl/. Zatrudnienie optyka i optometrysty pozwala salonowi skupić w jednym miejscu wszystkich niezbędnych specjalistów. Dzięki temu klient nie musi szukać miejsca, w którym będzie mógł zrealizować wykonanie nowych szkieł. Jeśli zaś okaże się, że nasze oczy potrzebują lekarza, to optometrysta wyśle nas do specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Od wielu lat pasjonatka fitness, a od dwóch profesjonalna trenerka.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ