Jakie są polskie rodziny?

0
1023
polska rodzina
fot. pexels.com

Model polskiej rodziny regularnie się zmienia. Ma na to wpływ wiele czynników, zarówno tych ekonomicznych, jak i socjologicznych. Poznaj najczęstsze typy polskich rodzin oraz problemy, z jakimi zmagają się w nich zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/duza-rodzina/

Rodzina nuklearna, wielodzietna, wielopokoleniowa

Ten typ rodziny jest najbardziej popularnym typem rodziny, jaki w obecnym czasie występuje w Polsce. Cechuje się on tym, że taka nuklearna rodzina obejmuje rodziców i ich potomstwo. Z zasady ta rodzina jest raczej mała, a ilość dzieci waha się od jednego do dwóch czy trzech. W tym miejscu warto wspomnieć o współczesnej rodzinie rozszerzonej, która cechuje się tym, że wraz z rodzicami i dziećmi, w rodzinie aktywny udział biorą dziadkowie dzieci, czyli rodzice zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli rodzina nuklearna posiada trzy i więcej dzieci, wtedy stanowi rodzinę wielodzietną. Dodatkowo, można tutaj wyróżnić rodzinę wielopokoleniową, która pojawia się wówczas, gdy w rodzinie jest bardzo dużo różnych pokoleń, np. dzieci mają swoją prababcię. Występują wówczas zarówno osoby z pokolenia wcześniejszego, jak i starszego.

Rodzina partnerska

Ten typ rodziny jest również coraz częściej spotykany. Cechuje się tym, że rodzina ma charakter nieformalny. Kobieta i mężczyzna nie są względem siebie żoną i mężem, ale partnerem i partnerką. Wynika to oczywiście z faktu z niepodejmowania decyzji o ślubie, ale podejmowania decyzji o pozostaniu rodziną. Czasem, czynnikiem, który decyduje, iż dana rodzina staje się typem rodziny partnerskiej jest pojawienie się dziecka, co nie zostało zaplanowane.

Rodzina patchworkowa

Rodziny patchworkowe, określane są również, jako rodziny zrekonstruowane lub wielorodzinne. Tworzą się wówczas, gdy małżeństwa, posiadające dzieci (lub związki nieformalne posiadające dzieci) rozpadają się, a kobieta i mężczyzna zakładają nowe rodziny. Rodzina patchworkowa może przybierać różny charakter. Jest on uwarunkowany tym,  w jakiej relacji pozostają ze sobą kobieta i mężczyzna. Jeśli mają kontakt między sobą oraz wzajemny kontakt z dziećmi, wówczas następuje połączenie pierwotnej rodziny wraz z nowymi rodzinami kobiety i męża. Może być też tak, że tylko jedna strona pierwotnej rodziny założy nową i urywa kontakt nią, a przenosi się do nowej rodziny. Wówczas również mówimy o podtypie rodziny patchworkowej, natomiast bez względu na takie różnorodności, chodzi w niej o to, że rodzina zrekonstruowana polega na tym, że jedna rodzina się rozpada, a kobieta i mężczyzna zakładają nowe rodziny.

Przeczytaj też: http://www.sluchajcie.pl/zasady-bhp-w-organizacji/

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ